علل افسردگی در دختران

 

معمولا اضطراب در وجود دختران از سرپیچی و کناره گیری در سنین خاصی شروع می شود و کم کم خودش را نشان می دهد. این چنین اضطرابی ممکن است در پسرها هم دیده شود ولی بسیار کم رنگ تر است. شکل گیری این اضطراب معمولا در محیط کار یا دانشگاه یا خانه به وجود می آید و تنها دلیل آن آگاهی نداشتن خانواده ها از آن است به خصوص در زمانی که بدون دانستن این موضوع انگشت روی نقطه ضعف آن ها می گذارند و همین امر باعث تشدید افسردگی در محیط خانه می شود و محیط خانه را در زمان اضطراب برای دختران ناامن کرده و آن ها را به سمت افسردگی هدایت می کند.
افسردگی

● چرا دخترها آسیب پذیرتر هستند؟!

افسردگی و اضطراب دختران جوان از استرس های زندگی در زمان های خاص به وجود می آید. اگر دقیق تر به این قضیه نگاه کنیم، متوجه می شویم دخترها نسبت به این شرایط آسیب پذیرتر هستند و بیشتر اوقات فراموش می کنند چگونه باید رفتار کنند و حتی چه چیزهایی را بپذیرند. زمانی که دخترها دچار افسردگی ناشی از اضطراب می شوند، باید در محیطی آرام باشند و با شخصی صحبت کنند تا به آرامش برسند. این محیط آرام همان خانه است که همه احساس آرامش بیشتری در آن می کنیم. این دختران هرچه در سنین پایین تر باشند تاثیرپذیرتر هستند، طوری که با کوچک ترین ضربه ای تمام رویاهای شان به خاکستر تبدیل می شود. در چنین شرایطی، دخترها سعی می کنند به نوعی بر احساسات شان غلبه کنند و بدون آن که مهارتی در این زمینه داشته باشند یا حتی برای خود دوستی انتخاب می کنند ولی نمی دانند که چگونه باید با دوستان شان بمانند.

● وقتی وزن افسرده ات می کند

موضوع دیگری که باید توجه کنید، تناسب اندام است که این روزها بحث داغ دخترهاست.

زیبایی، تناسب اندام و حتی مسئله آرایش بعضی از دختران را از لحاظ روحی تحت فشار قرار می دهد. جالب این است که این موضوع به گونه ای است که همه دختران در نسل های مختلف فشار آن را تحمل می کنند. متاسفانه، امروزه دخترها با شکل ظاهرشان مورد قضاوت قرار می گیرند و این تنها واقعیتی است که دخترها را به سمت افسردگی سوق می دهد. به هر طرف که نگاه می کنیم دورتادورمان تبلیغاتی در مورد لزوم تناسب اندام دختران جوان می بینیم و این ضربه شدیدی برای دخترهایی است که دنبال لباس ها با سایز بزرگ هستند نه کوچک و این قضیه آن ها را عذاب می دهد. دخترها در محیط های متفاوتی ظاهر می شوند و دائما این محیط ها در حال عوض شدن هستند مثل مدرسه، دانشگاه و محل کار؛ اگر در این محل ها بحث روز مسائلی مثل تناسب اندام باشد هرکس که این گونه نیست استرس زیادی را متحمل خواهد شد و حتی ممکن است فردی منزوی و دور از جمع شود.
افسردگی دختر

● وقتی می ترسید حرف بزنید

یکی از مهم ترین علائم اضطراب، نداشتن اعتماد به نفس است؛ افرادی که اعتماد به نفس ندارند حتی نمی توانند عقاید و احساسات خود را به خوبی بیان کنند و این مسئله بسیار مهمی است که باید به صورت مداوم مورد درمان قرار گیرد.

اگر یک دختر جوان هستید هرچه سریع تر اعتماد به نفس خود را پیدا کنید. افسردگی در کمین آن است. فکرهای پوچ را کنار بگذارید و دوباره خود را در آینه ببینید. اگر بخواهیم با این حس جلو برویم به جایی نمی رسیم. پس گام اول را بردارید؛ عقاید خود را به طور محکم بیان کنید و مطمئن باشید اعتماد به نفس در همان آینه است که در روبه روی آن ایستاده اید. خجالت را کنار بزنید، تا اعتماد به نفس به شما لبخند بزند.

● هرچه زودتر به خودتان بیایید

ترس از رفتار اجتماعی در جامعه می تواند وحشتناک ترین ضربه های شدید روحی را به شما وارد کند. سپس رفتار خود را درست کنید قبل از آنکه همه چیز زندگی تان را خراب کند چون افسردگی مراحل مختلفی دارد که هرچه پیشرفته تر شود تشخیص و درمان آن سخت تر است. شما نیز از این شرایط رنج می برید؟ پس هرچه زودتر خودتان به خودتان کمک کنید. ترس و اضطراب را دور بریزید تا مشکلات تان بزرگ تر شود.
افسردگی در دختران

یک راهنمایی: تحقیقات نشان داده است که اضطراب ریشه در دوران کودکی دختران دارد و کم کم با آن ها بزرگ و بزرگ تر شده و تا در دوران جوانی شکل کاملی به خود می گیرد و حاد می شود و این منجر به دورماندگی از اجتماع می شود اما بدانید هیچ وقت دیر نیست؛ تا دیر نشده درمانی برای غلبه بر آن پیدا کرده و با این مشکلات خداحافظی کنید.

یک فراکاو

عاشق روانشناسی و گفتگو درباره اون هستم. در ۱۴ سال گذشته با علاقه در حوزه وب با تمرکز بر روی موضوع روانشناسی فعال بوده و هستم. /// جهان بیمار و رنجور است/// دو روزی را كه بر بالین این بیمار باید زیست/// اگر دردی ز جانش برندارم ناجوانمردی است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا