دسته‌بندی نشده

دانلود کارگاه تخصصی و کاربردی مصاحبه تشخیصی (به‌روز رسانی شد)

مقدمه مصاحبه تشخیصی:

توانایی اجرای یک مصاحبه تشخیصی و بالینی (Clinical Interriew) جامع نخستین و اساسی ترین گام در ارزیابی و درمان بیمار است. برای اجرای یک مصاحبه موثر و سلیس ، متخصصان بهداشت روانی باید اصول اساسی و زیر بنایی فرآیند را بدانند. بطور کلی مصاحبه دارای چهار بعد و پنج مرحله است. ابعاد مصاحبه شامل رابطه (Rapport) ، تکنیک (Technique)، وضعیت روانی (ental Status) و تشخیص (Diagnosis) است. مراحل مصاحبه نیز شامل سه مرحله کلی شروع و بازگشایی (آماده کردن و غربال مشکل) ، مرحله میانی (شامل پیگیری نظریات اولیه ، اخذ تاریخچه روان پزشکی ، ارائه تشخیص و پسخوراند) و مرحله پایانی (پیش آگهی و تعیین برنامه‌درمانی) است.
ابعاد مصاحبه تشخیصی :
رابطه
منظور از رابطه چگونگی برقراری ارتباط بین بیمار و مصاحبه‌گر است. این ویژگی مشترک همه روان‌درمانی‌ها (Psychotherapy) است. در واقع ایجاد یک رابطه درمانی خوب بین درمان گر (مصاحبه‌گر) و بیمار (مراجع) از شرایط مهم برای پیشرفت درمانی است. اگر به هر دلیلی مراجع نسبت به درمان‌گر نگرش منفی پیدا کند، احتمال می‌رود که با حاضر نشدن بیمار در جلسه ، فرایند درمان قبل از موعد مقرر قطع شود، یا پیشرفت درمانی کمی حاصل آید.
تکنیک
منظور از تکنیک در روند مصاحبه تشخیصی شیوه‌هایی است که مصاحبه‌گر (درمان‌گر) استفاده می‌کند، تا رابطه درمانی را ایجاد کند و اطلاعات را کسب نماید. دامنه تکنیک‌ها متفاوت است از سوالات باز تا سوالات بسته از تفسیر تا بازپرسی. این تکنیک‌ها در واقع ابزاری هستند که به مصاحبه‌گر (درمان‌گر) این امکان را می‌دهند تا با هر شخصی به شیوه خودش صحبت کند، و اطلاعات لازم را کسب نماید.
وضعیت روانی
منظور از وضعیت روانی حالت کلی روانی بیمار (مراجع) در زمانی است که با او صحبت می‌شود. آیا پاسخ‌های بیمار واضح هستند یا مبهم؟ بیمار عصبانی است یا خوشحال؟ بدبین است یا اعتماد کننده؟ افکار او چگونه‌اند و…
تشخیص
تشخیص آخرین بعد ، از مصاحبه بالینی است. هر چه مصاحبه‌گر (درمان‌گر) درباره توانایی‌ها ، نقاط ضعف ، ناراحتی‌ها و رنج‌های بیمار (مراجع) بیشتر بداند، بهتر می‌تواند یک تشخیص صحیح و دقیق را مطرح کند. برای این کار مصاحبه‌گر هر چه با تجربه‌تر باشد و هر چه موارد اختلال‌ (Disorders) ، عوامل استرس‌زا و مهارت‌های مقابله‌ای (Coping Skills) بیشتر بداند، بهتر می‌تواند به یک ارزیابی خوب از وضعیت روانی دست بزند و در نهایت یک تشخیص دقیق ارائه دهد.

مصاحبه تشخیصی و بالینی
مراحل مصاحبه تشخیصی
مرحله شروع و بازگشایی
در مرحله اولیه مصاحبه ، مصاحبه‌گر (درمان‌گر) ، بیمار (مراجع) را آماده نموده و رابطه ایجاد می‌کند. در این مرحله باید بیمار برای ورود به مرحله اصلی مصاحبه آماده شود.
مرحله میانی
قسمت اعظم مصاحبه قسمت میانی است. در واقع خود مرحله میانی شامل سه مرحله است که شامل پی‌گیری نظریات اولیه ، اخذ تاریخچه روان پزشکی و ارائه تشخیص و پسخوراند می‌شود. این مرحله بیشترین زمان مصاحبه را به خود اختصاص می‌دهد.
مرحله پایانی
در مرحله پایانی مصاحبه ، بیمار (مراجع) برای اتمام مصاحبه آماده می‌شود. برای این کار از طرح مطالب بسیار هیجان‌انگیز خودداری می‌شود و در کنار آن آنچه از مصاحبه بدست آمده همراه با دورنمایی از آینده بیمار (مراجع) بطور خلاصه در اختیار او گذارده می‌شود (پیش آگهی و تعیین برنامه‌درمانی).

دانلود فایل نمونه:
دانلود

محتوی فایل دانلود:
:::کارگاه تخصصی مصاحبه تشخیصی و بالینی:::
مدت زمان: ۱۳ ساعت و ۴۸ دقیقه
نوع فایل: zip
فرمت فایل اصلی:amr

هزینه دانلود: ۹۸۰۰ تومان

***** نکته مهم: برای خرید مجموعه بر روی دکمه زیر کلیک نمایید. بعد از خرید لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. لطفا پوشه اسپم را نیز بررسی کنید.

[purchase_link id=”43826″ text=”افزودن به سبدخرید” style=”button” color=”green”]

۱۲,۴۵۰ تومانافزودن به سبد خرید

[archives limit=15]
author-avatar

درباره یک فراکاو

عاشق روانشناسی و گفتگو درباره اون هستم. در ۱۴ سال گذشته با علاقه در حوزه وب با تمرکز بر روی موضوع روانشناسی فعال بوده و هستم. /// جهان بیمار و رنجور است/// دو روزی را كه بر بالین این بیمار باید زیست/// اگر دردی ز جانش برندارم ناجوانمردی است

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “دانلود کارگاه تخصصی و کاربردی مصاحبه تشخیصی (به‌روز رسانی شد)

 1. سینا گفت:

  سلام.چرا گزینه ای برای خرید نداره؟

  1. با سلام

   پوزش می خواهیم متاسفانه امکان دانلود این مجموعه ارزشمند فعلا وجود ندارد

   1. سینا گفت:

    میشه ایمیل مدیر سایت رو بذارید؟

    1. از برگه زیر می توانید با یک‌فراکاو در ارتباط باشید:

     ارتباط با ما

 2. saeed گفت:

  سلام.
  ممنون از سایت خوبتون لطفا لینک دانلود مصاحبه تشخیصی را مجدد برای دانلود بگذارید.

 3. نصرتی گفت:

  با سلام
  به چه طریق می توانم به لینک دانلود این کارگاه دسترسی پیدا کنم

  1. پوزش می خواهیم !

   در حال حاضر پشتیبانی از این مجموعه صورت نمی گیرد.

 4. جهانگیرنقدی گفت:

  این کارگاه ازموارد مورد نیاز هر دانشجو هست لطفآ نسبت به قابل دسترس بودن این کارگاه تعجیل نمایئد.سپاس

 5. هستی گفت:

  با سلام. دانلود کارگاه چه زمانی ممکن خواد بود؟

  1. درود فراوان

   در حال حاضر امکان دانلود وجود ندارد. شما از هفته آینده می توانید دانلود نمایید

 6. بیژن اسکندری گفت:

  چرا گزینه خرید مصاحبه تشخیصی دیده نمی شود. بهتر نیست اگر امکان دانلود نیست یا در دست اقدام است در کنار متن تایپ شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *