آموزش رابطه جنسی

4 دلیل برای نوازش شریک زندگی خود

نوازش شریک زندگی و جنسی، هنگامی که شما پس از یک روز طولانی به خانه می‌آیند و از نظر جسمی، ذهنی و حتی عاطفی تخلیه می‌شوید، استقبال با آغوش باز یک دوست و شریک زندگی می‌تواند یکی از آرامش بخش‌ترین چیزها باشد. در آن لحظات احتمالا ً احساس دوست داشتن، درک و مراقبت می‌کنید. به نظر می‌رسد وزن جهان از شانه‌های شما سقوط می‌کند. نوازش یک رفتار لمسی محبت‌آمیز ویژه است که ما به طور معمول تنها با شرکای نزدیک خود به اشتراک می‌گذاریم.

بر خلاف آغوش که کوتاه مدت است، نوازش شامل لمس طولانی مدت تمام بدن است. نوازش رفتاری است که برای کسانی که با آنها احساس امنیت می‌کنیم، انجام می‌دهیم.

در چند مطالعه گزارش شده در مورد نوازش شریک زندگی در روابط عاشقانه، میانگین زمان صرف شده برای نوازش شریک زندگی، در حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است و ۳ تا ۵ بار در هفته رخ می‌دهد. زوج‌ها به طور معمول در رختخواب قبل و بعد از رابطه جنسی و هم‌چنین صبح به نوازش یکدیگر می‌پردازند.

هیچ شیوه «درستی» برای نوازش وجود ندارد. موقعیت نوازش می‌تواند به طور گسترده‌ای متفاوت باشد. هیچ مطالعه‌ای به بررسی نوع نوازش شریک زندگی و جنسی و تاثیر آن بر روی روابط نپرداخته است.

تحقیقات نشان دهنده بسیاری از مزایای روانی، فیزیولوژیکی، و سلامت رابطه‌ای به رفتارهای لمس محبت‌آمیز است، و نوازش در آن گروه گنجانده شده است.

۴ دلیل برای سودمندی نوازش شریک زندگی و جنسی

نوازش شریک زندگی

۱- نوازش رضایت از رابطه را بهبود می بخشد. در یک مطالعه تجربی، افزایش نوازش برای زوج‌های متاهل منجر به رضایت بالاتر از رابطه از نظر آماری شد. این یافته به ویژه قابل توجه بود چرا که زوج‌هایی که رفتارهای نوازش خود را افزایش می‌دهند، با زوج هایی مقایسه می‌شدند که زمان صرف شده با هم را در طول زمان غذا و کسانی که رفتار خود را تغییر ندادند، افزایش می‌دهند.

۲- نوازش به تمرکز بر روی شریک زندگی کمک می‌کند. در همان مطالعه‌ای که در بالا شرح داده شد، افزایش نوازش با همسر نیز برداشت‌های آماری پایین‌تری از گزینه‌های موجود خارج از رابطه از جمله چیزهایی مانند افراد دیگر را پیش بینی کرد. با افزایش نوازش، تمرکز بر روی شریک رمانتیک فکر “چه چیز دیگری وجود دارد؟” را در ما کاهش می‌دهد.

۳- نوازش اُکسی توسین را آزاد و احساسات مثبت را ترویج می کند. جای تعجب نیست که رفتارهای لمسی محبت‌آمیز اُکسی توسین را آزاد می‌کند که به «هورمون نوازش» معروف است. اکسی توسین هورمون عشق طبیعی است که به ما کمک می کند تا احساس نزدیک‌تر به شریک زندگی خود داشته باشیم. وقتی نوازش می‌کنیم، موجی از احساسات مثبت مانند عشق، عشق ورزیدن و اعتماد را احساس می‌کنیم. در حالی که نوازش به طور معمول در اطراف فعالیت جنسی رخ می‌دهد، آن را یک نوع پرورش رفتار به جای یک رفتار جنسی درک می‌شود.

نوازش شریک زندگی و جنسی

۴- نوازش کردن بعد از رابطه جنسی به نفع رابطه شماست. در یک مطالعه طولی، مدت زمان و کیفیت محبت پس از رابطه جنسی از جمله نوازش، بیشتر از رابطه و رضایت جنسی است. زمان پس از رابطه جنسی فرصت پیوند رابطه‌ای مهمی را برای زوج ها ارائه می دهد. زوج ها می توانند از این زمان برای نزدیک شدن به یکدیگر از نظر جسمی و عاطفی استفاده کنند، افکار و احساسات خود را به اشتراک می گذارند، یا به هیچ عنوان چیزی نگویند. در دوره زمانی پس از رابطه جنسی، نوازش ممکن است جزء بسیار مهمی برای ترویج رضایت در آینده باشد.

این نکته رو باید یادآوری کنیم که هیچ الگوی خاصی برای نوازش وجود ندارد. بهتر است درباره نوع و مدلی که می‌پسندید با شریک زندگی خود گفتگو کنید. به یاد داشته باشید، نوازش همیشه لازم نیست که منجر به رابطه جنسی شود، و می تواند یک رفتار بسیار مهم در سلامت کلی و به خوبی یک رابطه عاشقانه باشد. مزایای متعددی برای افزایش نوازش وجود دارد، اما تنها در صورتی که ارتباط باز را حفظ کنیم و با خود و شرکایمان در مورد نیازهای محبت مان صادق باشیم، می‌توانیم بیشترین لذت را از نوازش ببریم.

یک فراکاو

عاشق روانشناسی و گفتگو درباره اون هستم. در ۱۴ سال گذشته با علاقه در حوزه وب با تمرکز بر روی موضوع روانشناسی فعال بوده و هستم. /// جهان بیمار و رنجور است/// دو روزی را كه بر بالین این بیمار باید زیست/// اگر دردی ز جانش برندارم ناجوانمردی است

‫2 دیدگاه ها

  1. همیشه ماساژ و اینکه چطوری انجامش بدیم واسه من و همسرم مهم بوده.
    پیشنهاد می‌کنم بهم بگیم که از لمس کدوم قسمت بدن بیشتر لذت می بریم و آرامش می‌گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا