اعتیادفيزيولوژي

علائم سو مصرف مواد محرک

اعمال و رفتار افراد دارای اختلال سوء مصرف مواد محرک به احتمال زیاد می تواند موجبات آزار و اندوه خانواده بویژه همسر و فرزندان را فراهم آورد و حتی در مواقعی ممکن است خطر جدی از سوی فرد دچار سوء‌مصرف، خانواده را تهدید نماید . پس اگر شما فردی مجرد هستید که می خواهید ازدواج و تشکیل خانواده دهید و به دنبال همسری هستید که برایتان آرامش، امنیت و … را به ارمغان بیاورد و آلوده به مصرف مواد نباشد و یا حتی اگر در حال حاضر در یک رابطه قرار گرفته اید که نسبت به فرد مورد نظرتان دچار تردید به جهت اعتیاد به مواد محرک هستید و در تردید برای ترک رابطه و یا تداوم آن هستید؛ امیدوارم با توجه به علائم زیر درارزیابی خود دقت بیشتری نموده و بتوانید افراد دارای اعتیاد به مواد محرک را بهتر شناسایی کرده و تصمیم عاقلانه و کارآمد بگیرید .
مواد محرک
۱- فرد وابسته به مواد محرک دارای خلق نوسانی است یعنی گاهی مواقع جالب ، هیجان انگیز ، شاد و جذاب است و با سخنان عاشقانه و رفتارهای خود شما را شیفته میکند و در مواقع دیگر به فردی منزوی، غمگین و اجتنابی تبدیل میشود که تمایلی به ارتباط با شما ندارد.
۲- از علائم دیگر مصرف مواد محرک ، پرخاشگری های شدید است که از جانب فرد مصرف کننده سر می زند و هدف این پرخاشگری ها هرکسی می تواند باشد مادر، پدر، برادر، همسایه، فروشنده و ….. . پرخاشگری ممکن است کلامی و یا فیزیکی ، شدید یا خفیف باشد اما از ویژگیهای اصلی آن عدم تناسب آن با ماجرای پیش آمده است در واقع شدت و نوع آن با مسئله ای که موجب پرخاشگری شده تناسب ندارد .
۳- فرد وابسته به مواد محرک اغلب دچار اختلال خواب است . خواب شبانه او مختل است و حتی ممکن است در شبانه روز ۴ -۵ ساعت بخوابد و گاهی چند روز متوالی نخوابد و سپس چند روز متوالی به خواب رود .در واقع بهم ریختن چرخه های فعالیت های طبیعی در او دیده می شود.
۴- تحریک پذیری بسیارزیاد، ویژگی دیگر این بیماری می باشد فرد با کوچکترین تحریکی از کوره در می رود و برآورد او از قضایا با واقعیت انطباق ندارد برای مسائل جزئی ناراحتی زیادی را تجربه و ابراز می کند .در ضمن پایداری احساسات منفی در او بسیار زیاد است .
مصرف مواد مخدر
۵- شک و بدگمانی نیزدر مصرف مواد محرک وجود دارد . فرد مصرف کننده نسبت به اطرافیان خود بدبین می شود و اغلب نسبت به فرد مورد علاقه اش احساس خیانت کرده و او را متهم می نماید و از اطرافیان بدگویی کرده آنها را متهم به توطئه می نماید .
۶- در مواردی رفتارهای اجبارگونه و تکراری را می توان مشاهده نمود مانند تیک ، وسواس، ناسزا گویی و رفتارهای زشت تکراری، احتکار ، گیر کردن و توقف در انجام امور ، کندن مو، پوست و حرافی ….
۷- از دیگر ویژگیهای افراد سوء مصرف کننده مواد محرک ، تنوع طلبی و بی پروایی در روابط جنسی می باشد. اغلب مسائل جنسی محوریت و اولویت زندگی فرد را تشکیل می دهد در عده ای استفاده گسترده ازپرنوگرافی نیز دیده می شود .
۸- افت سایر حوزه های زندگی و ارتباطهای اجتماعی نیز از دیگر مولفه های این بیماری است .آنها، اغلب دوستی ندارند و یا دوستان اندکی دارند که دچار اعتیاد هستند . با افراد فامیل قطع رابطه کرده و در جشنها و میهمانیها حاضر نمیشوند و در کل اتصال پایین عاطفی، قطع ارتباط و طرد شدگی به وضوح دیده می شود.

مواد محرک
۹- کاهش وزن ، خرابی دندان ،بیماریهای لثه، خشکی دهان، زخمهای روی بدن، تحلیل رفتن بافتها، خودزنی نیز بوفور وجود دارد .
۱۰- کارکردهای اجتماعی، اقتصادی نیز دچار مشکلات عدیده می شود و فرد با توجه به سن ، هنوز ثبات شغلی پیدا نکرده و مشکلاتی رادر حوزه اشتغال دارد . شکستهای پی در پی مالی ، مشکلات قانونی و …نیز دیده می شود.
کلام آخر ، توصیه ی مراجعه به مشاور است زیرا هیچکدام از موارد بالا به تنهایی دال بر مصرف مواد نیست و فرد را باید در بافت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خودش مورد بررسی قرار داد. اما اگر در فرد محبوب شما تعدادی از موارد بالا وجود دارد مراجعه به روانشناس یا مشاور را جدی بگیرید .
نویسنده: رکسانا کارخانه

** دیدگاه شما درباره این مطلب چیست؟ آیا در بین اطرافیان شما کسی دچار سو مصرف مواد محرک می باشد؟ **

شما نیز از اینجا می توانید مقالات و نوشته هایتان را برای یک فراکاو ارسال نمایید.

تازه ترین مقالات منتشر شده در یک فراکاو:

تازه‌های یک‌فراکاو:

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک‌فراکاو

دانش‌آموخته رشته روانشناسی هستم و از سال ۱۳۸۵ تاکنون در یک‌فراکاو بوده‌ام. هم‌چنین علاقه‌ام زیادی به دنیای وب و اینترنت دارم. زندگی و بودن در لحظه اکنون را دوست دارم.خیام: از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + نه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن