خانه / راهنمای خانواده و اجتماع / تاثیر وسواس بر رابطه زناشویی
دوره آموزش روانشناسی در یک فراکاو

تاثیر وسواس بر رابطه زناشویی

آقای جوانی سوال می‌كند كه خانم من قبل از ازدواج، به دلیل وسواس تحت درمان بوده است…
در حال حاضر پس از ازدواج هم حالت‌هایی به‌خصوص در زمان برقراری رابطه جنسی از خود بروز می‌دهد که از لذت رابطه‌مان کاسته می‌شود و دلخوری پیش می‌آید. متاسفانه این خواننده گرامی در مورد اینكه آیا درمان خاتمه یافته یا هنوز همسرشان تحت درمان هستند چیزی نگفته است. اما مطالعه این یادداشت را به همه توصیه می‌كنم.
وسواس عموما به دو دسته وسواس فکری و عملی تقسیم می‌شود. همان‌طور كه می‌دانید لازم است حتما برای درمان وسواس از هر نوعی كه باشد اقدام كنید. دارو درمانی به‌علاوه رفتاردرمانی توام می‌تواند مشكل وسواس را حل كند. شاید گمان كنید وسواس ربطی به مسایل زناشویی ندارد اما اختلال وسواس می‌تواند شامل عقاید، تصاویر ذهنی- تکانه‌ها و افکار مزاحم و مکرر (وسواس فکری) یا الگوهای مکرر رفتار یا فعالیت‌های مزاحم (عمل وسواسی) باشد. حالت‌های وسواسی و انجام مناسک خاص هنگام روابط زناشویی در برخی افراد تاثیر نامطلوبی بر فرآیند جنسی طرف مقابل می‌گذارد؛ به‌طوری که گاهی موجب بروز اختلافات و مشاجرات می‌شود ولی این اعمال با مراجعه به درمانگر و درمان تا حد زیادی قابل کنترل است. توصیه می‌شود اگر مشكوك به داشتن علایم وسواس در این زمینه هستید به یک روان‌پزشک یا روان‌شناس باتجربه در امور جنسی مراجعه كنید تا مشخص شود آیا این مسایل ناشی از یک فرآیند وسواسی است یا رفتارهای آموخته‌شده‌ای است که برایتان ایجاد شده؟ در هر دو صورت این مساله با درمان کنترل خواهد شد و جای نگرانی نیست.
بعضی از افراد سعی می‌كنند علایم بیماری‌هایی چون وسواس یا اضطراب خود را نادیده بگیرند یا مخفی كنند و حتی برخی افراد به دلیل اضطراب ناشی از این مخفی‌كاری دچار ضعف در قدرت جنسی می‌شوند كه این مساله نیز منجر به ناراحتی و دلزدگی همسران از یكدیگر می‌شود.
بهتر است به جای خوردن داروهای بدون تجویز شیمیایی یا گیاهی كه به شما توصیه می‌شود (یكی از مراجعانم می‌گفت جوشانده گیاهی به من توصیه شده كه وسواسم را درمان كند!) و نگرانی از عوارض احتمالی آنها به یک روان‌پزشک در مسایل جنسی مراجعه كنید تا هر دو مشکل (بیماری وسواس و مشكل جنسی) با هم مورد ارزیابی قرار گیرد. چرا که در برخی موارد بدون نیاز به مصرف دارو این مساله قابل‌حل است و اگرهم نیاز به مصرف دارو شد با تجویز پزشك در کمال آرامش آن را مصرف كنید تا از ناراحتی و دلزدگی احتمالی همسرتان نیز جلوگیری کنید.
منبع: سلامت نیوز

تازه ترین مطالب یک فراکاو در ایمیل شما!

درباره ی sardabir

همچنین ببینید

مراسم زار در جنوب ایران

زار ؛ از بادهایی که سیاه‌پوستان را روانی می‌کند، چه می دانید؟ {به همراه کلیپ}

ارواح و به خصوص “ارواح خبیث” همچون تارهايی نامریی زندگی سیاهان و ساحل‌نشینان حاشیه خلیج ...

3 دیدگاه

 1. با سلام

  بنده نیز جوانی 20 ساله هستم، در موارد بهداشتی بسیار حساس هستم، شاید بشه گفت “وسواس”. به گفته اطرافیانم بنده خیلی وسواسی هستم.

  اما حساسیت من نسبت به موارد بهداشتی اینگونه است که: در منزل، محل تحصیل و محل کار که شرایط برای رعایت موارد بهداشتی فراهم هست، همیشه بهداشت را رعایت می کنم و حساسیت به خرج می دهم.

  اما در مواقع سفر، گردش و … که شرایط برای رعایت موارد بهداشتی مساعد نیست، بنده می توانم با خیال راحت این موارد را فراموش کنم که نه تنها انجام ندهم، بلکه به فکرم نیز خطور نکند

  حال سوالم از شما این است که: آیا ممکن است این حساسیت در آینده منجر به “وسواس (وسواس دایمی)” شود؟ در مجموع نظر شما در مورد این حساسیت بنده چیست، به این مقوله میشه گفت وسواس؟ حساسیت ؟ یا …؟
  یک فراکاو:
  سلام آقا محمد
  وسواس شما مربوط به موقعیت های خاصی است و همگانی نیست. شما می توانید با جستجو در یک فراکاو بیشتر با وسواس و شیوه درمان آن آشنا شوید..

 2. سلام. من یک دکترم که بعد خوندن کتابهای روانشناسی و روانپزشکی تازه وقتی فهمیدم وسواس چیه احساس میکنم میتونم به طور عمدی خودمو وسواسی کنم سوال من اینه آیا فردی میتونه عمدی خودشو وسواسی کنه؟؟

  یک فراکاو:
  سلام بهنام عزیز:
  بله، می توانیم به صورت عمدی خودمان را وسواسی کنیم. دکتر رابرت لیهی شناخت درمانگر ممتاز می گوید که ایجاد وسواس ساختگی یکی از علاقه مندی ها خوب او بوده است.

 3. سلام
  شوهر من دچار وسواس فکری شده این موضوع باعث شده تو زندگیمون خیلی به مشکل بخوریم . متاسفانه نمیتونم واضح بهش بگم این مشکل داره و مطمینم قبول نمیکنه پیش روانشناس بیاد. نمیدونم چیکار کنم