چرا صدای جاری شدن آب موحب می شود فکر کنید باید به دستشویی بروید؟(تئوری پاولوف)

آب
چرا با شنیدن صدای جاری شدن اب شدیدا به دستشویی رفتن نیاز پیدا میکنیم؟
به نظر میرسد پشت این تغییر مزاج شدید برای دستشویی رفتن پس از شنیدن صدای بارش باران؛آبشار و غیره به قدرت پیشنهاد گره خورده است.
بیشتر شما با نام پاولوف آشنائید و میدانید که او یک ارتباطی به سگها داشته است.آن ارتباط یک ازمایش تجربی است که این دکتر روسی در ان نشان داد واکنشهای اتوماتیک میتواند توسط یک تحریک کننده خارجی ایجاد شود.صاحبان سگها قسم میخورند وقتی سگشان تکه ای گوشت در دهان دارد موجب راه افتادن رودخانه ای بزاق میشود.
در این آزمایش تجربی پاولوف به سگها پودر گوشت داد که موجب ترشح بزاق دهانشان شد درست پس از شنیدن صدای یک زنگ.پس از ماه ها تکرار این عمل او قادر بود بدون هیچ پودر گوشتی در صحنه زنگ را بزند و سگ ها تنها با شنیدن صدای زنگ اب دهانشان جاری میشد چرا که انها صدای زنگ را مرتبط با غذا میدانستند.برای یک نمونه کلاسیک تر این کلیپ از سریال اداره را میتوانید تماشا کنید .
[vimeo 5371237 w=500&h=280]

http://vimeo.com/5371237

پاولوف معتقد بود این اموخته های ناخوداگاه تمام مدت برای مردم اتفاق می افتد احتمالا بارها برای خودتان پیش امده که به تحریک کننده ظاهرا بی ربط واکنش خاصی نشان دهید نیاز به ادرار کردن با شنیدن صدای جاری شدن اب نیز از این قاعده مستثنی نیست شنیدن صدای آب نه تنها شبیه صدای ادرار کردن است و موجب ارتباط پاولوف میشود بلکه صدای کشیدن سیفون و شستن دستها نیز تقریبا همان ارتباط به ادرار کردن را به ذهن میاورد و ارتباط را قوی تر میکند.

ایوان پاولوف

مساله اینست که در حال حاضر این هم یک فرضیه است.با وجود اینکه خیلی از اورولوژیست ها هم این عقیده را دارند اما اثبات نشده است.

[box type=”success” align=”aligncenter” ]مسلما همه ما در زندگی این تجربه را داشته ایم. دیدگاه شما در رابطه با این تجربه چیست؟[/box]

یک فراکاو

عاشق روانشناسی و گفتگو درباره اون هستم. در ۱۴ سال گذشته با علاقه در حوزه وب با تمرکز بر روی موضوع روانشناسی فعال بوده و هستم. /// جهان بیمار و رنجور است/// دو روزی را كه بر بالین این بیمار باید زیست/// اگر دردی ز جانش برندارم ناجوانمردی است

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا