کانال روانشناسی تلگرام یک فراکاو
اختلالات روانشناسیراهنمای خانواده و اجتماعروانشناسی کودککم توجهی/بیش فعالیمهارت های زندگیوسواس

فرزندم تنهاست: ناتوان در دوست‌یابی!

پسر 13 ساله ا م نمی تواند با هم سن و سال های خودش د وست شود و به سختی ارتباط برقرار می کند. درکارهایش هم کمی وسواس دارد و نگران است. در ضمن او تک فرزند است. این وضعیت مرا نگران کرده است.

مشکلی که مطرح کرده اید (ناتوانی در دوست یابی و حفظ رابطه دوستی) ممکن است به دلایل مختلفی روی داده باشد. بهتر بود که در این زمینه توضیح بیشتری ارائه می کردید. با این حال چند مورد از مهم ترین دلایلی که موجب این امر می شود عبارت است از: نداشتن اعتماد به نفس کافی، داشتن رفتارهای ناسازگارانه، شخصیت درون گرا و یا حتی افسردگی و …

دانلود برترین فایل‌های روانشناسی

کودکان

به رفتار خود نگاه کنید:
بنابراین بسته به شدت مشکلات فرزند شما در این زمینه، دلایلی مختلفی می تواند زمینه ساز این مسئله باشد. از این رو، اگر چنین مشکلی به علت نداشتن اعتماد به نفس و یا داشتن رفتارهای ناسازگارانه پدید آمده باشد تشویق شدن از سوی خانواده به منظور یافتن دوست و تلاش برای آموزش رفتارهایی که به سازگاری بیشتر فرزندتان با سایرین می انجامد کمک کننده است. در این راستا رفتارهای خود را یک بار دیگر ارزیابی کنید، ببینید آیا نا خودآگاه همواره به نحوی با او کنار می آیید و از ایجاد چالش می ترسید؟ آیا او را در موقعیتی قرار می دهید که در بیشتر موارد دیگران از او تبعیت کنند؟ وقتی در رابطه ای شکست می خورد به سرعت دخالت و حمایتش می کنید یا آن که مشکلش را شما حل می کنید؟ و یا به طور کلی، همواره با او به جرو بحث می پردازید و برای هر اشتباهی او را توبیخ می کنید؟ در این صورت اصلاح رفتارهای خودتان در طول زمان رفتار او را نیز تغییر می دهد البته به زمان و صبر نیز احتیاج است.

کارهایی که باید انجام داد:
همچنین باید عوامل مهم تری را نیز در نظر گرفت، مثلاً آیا در خانواده شما رابطه فرزندتان با پدرش مساعد است؟ آیا مشکلات خانوادگی باعث آزردگی عمیق او می شود؟ علاوه بر این توجه به این نکته اهمیت دارد که آیا فرزند شما از کودکی چنین ویژگی هایی را داشته یا اخیراً با این مشکل درگیر شده است؟ به طور کلی راه حل این مشکل نیز ایجاد تغییرات اساسی در محیط خانواده و شیوه برخوردتان است، اصرار کردن برای یافتن دوست و یا سرزنش کردن او تاثیری نخواهد داشت. بلکه باید با مشارکت هم قوانین ثابتی را ایجاد کنید و به آن ها پایبند باشید، رفتارهای مناسب او را تشویق کنید و به آسانی ناراحتی خود را نسبت به رفتارهای نامطلوب او نشان دهید. البته دقت کنید که منظور ناراحتی است و نه عصبانیت. با این حال، اظهار ناراحتی نسبت به کارهای نامناسبش زمانی مانع تکرار آن ها خواهد شد که همیشه او را بابت کارهای خوبش تشویق کنید. وقت بیشتری را به او اختصاص دهید و به صورت خانوادگی تفریح کنید. همچنین استقلال عمل بیشتری به او بدهید مسئولیت های جدیدی به او بسپارید و در صورت پایبند بودن به آن ها تشویق و توجه بیشتری را ارائه کنید. چنانچه با وجود رعایت تمامی این موارد مشکل فرزندتان کاهش نیافت آن گاه، مراجعه به یک روان شناس و بررسی مشکل به صورت جامع مفید تر خواهد بود.

کودک تنها

وسواس را جدی بگیرید اگر …
اما درباره مشکل دیگری که اشاره کرده بودید، اگر منظورتان از وسواس، دقت نظر داشتن زیاد در کارهاست این موضوع آن قدرها حائز اهمیت نیست و بی توجهی به این رفتارها و توجه به دیگر رفتارهای خوب او تاثیر مثبتی خواهد داشت. اما اگر رفتارهای او از این حد فراتر است باید ابتلا به وسواس را در نظر گرفت. وسواس به معنی یک اختلال در زمره اختلال هایی قرار دارد که ناشی از اضطراب است و به دو نوع فکری و عملی تقسیم می شود. وسواس های فکری، افکار و احساساتی است که عود کننده و مزاحم است. وسواس عملی نیز یک رفتار اجباری آگاهانه و عود کننده است مانند شمارش، وارسی، تردید، تمایل به ایجاد تقارن، اجتناب شدید از آلودگی و… از این رو چنانچه رفتار فرزندتان مشابه این الگوهاست و اصطلاحاً وقت زیادی را صرف این کارها می کند مراجعه حضوری به روان شناس و روان پزشک ضروری است. البته هرچند که اظهار نظرقطعی بدون ملاقات حضوری کار صحیحی نیست اما بروز همزمان اختلال وسواس با توانایی نداشتن در دوست یابی می تواند ذهن یک درمان گر را به سمت برخی مشکلات هدایت کند، از این رو توصیه می شود حتما با یک روان پزشک مشاوره کنید.

پیشنهاد یک‌فراکاو:

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک‌فراکاو

دانش‌آموخته رشته روانشناسی هستم و از سال ۱۳۸۵ تاکنون در یک‌فراکاو بوده‌ام. هم‌چنین علاقه‌ زیادی به دنیای وب و اینترنت دارم. زندگی و بودن در لحظه اکنون را دوست دارم. خیام: از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست /// خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن