هر روز با یک روانشناس: میهالی چیک سنت میهالی

Mihaly_Csikszentmihalyi
بهترین راه شناخت وی:
روانشناسی سیال
روانشناسی مثبت

خلاصه ای از زندگی:
میهالی چیک سنت میهالی – Mihaly Csikszentmihalyi -(متولد 1934) یک روانشناس مجار است. فعالیت های علمی چیک میهالی در زمینه شادی و خلاقیت است. اما شهرت چیک سنت میهالی بیش تر به خاطر ابداع اصطلاح “روانی” یا “تجربه روانی” و سال ها تحقیق و نوشتن در این زمینه است. روانی حالتی از خلسه است همراه با عشق به کاری مثل نواختن موسیقی یا رقص و … سلیگمن او را رهبر تحقیقات مثبت در روانشناسی توصیف نمود. او در جایی گفت: “سرکوبگری تنها راه فرزانگی نیست. وقتی افراد ترس خود را فرو می نشانند زندگیشان به وسیله ی “نیازمندی”، کاهش می یابند. فقط با اصولی که آزاد انتخاب شده است زندگی می تواند لذت بخش باشد و همچنان در دایره ی دلایل بماند.” نوشته های او تأثیرگذار است و استنادهای علمی بسیاری به آن شده است.
در طول جنگ جهانی دوم، او هم در زندان اردوگاه ایتالیا به سر می برد. در طی این مدت در این اردوگاه، او کشف کرد که شطرنج یک راه بسیار عالی برای منحرف کردن توجه خود را به دور از آنچه اتفاق می افتد در اطراف او بود در نظر گرفت، او معتقد بود که از بسیاری دیگران بهتر خود را با شرایط محیط وفق داده است.
در سن 16 سالگی، او به سوئیس سفر کرد جایی که اواین فرصت را بدست آورد تا به سخنان کارل یونگ گوش دهد و با وی به بحث بشیند.این گفتگوها تاثیر زیادی بر وی گذاشت.

فعالیت های روانشناختی:
رئیس جمهور سابق آمریکا بیل کلینتون و تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا گزارش داده اند که بسیار تحت تاثیر کتاب سیال: تجربه مطلوب روانشناسی قرار گرفته اند.

آثار منتخب:
میهالی نویسنده پرکاری است، از او بیش از 120 مقاله و کتاب در یک طیف گسترده ای از موضوعات در روانشناسی منتشر شده است.

یک فراکاو

عاشق روانشناسی و گفتگو درباره اون هستم. در ۱۴ سال گذشته با علاقه در حوزه وب با تمرکز بر روی موضوع روانشناسی فعال بوده و هستم. /// جهان بیمار و رنجور است/// دو روزی را كه بر بالین این بیمار باید زیست/// اگر دردی ز جانش برندارم ناجوانمردی است

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. “کتاب سیال: تجربه مطلوب روانشناسی” را چگونه میتوان تهیه کرد؟ آیا در ایران ترجمه شده است؟ کدام انتشارات؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا