پايان نامه روانشناسیکتاب ها و مقالات روانشناسی

نقد پایان نامه روانشناسی و علوم اجتماعی- راهنمای کامل –

یکی از فعالیت‌های مهم در تحصیلات دانشگاهی و به ویژه کارشناسی ارشد این است که دانشجویان پژوهش و پایان نامه خود را به بهترین شکل ارایه بدهند. نقد پایان نامه های دیگران برای برای رسیدن به یک طرح پژوهشی خوب بسیار ارزشمند است.

در این نوشته ما تلاش می کنیم برای هر بخش از پایان نامه نکات کاملی رو بیان کنیم تا به راحتی بتوانید پایان نامه خودتان و دیگران را نقد نمایید.

هم چنین نقد پایان نامه یکی از اهداف اصلی درس روش تحقیق نیز می باشد.

 • نقد پایان نامه – عنوان:

  ۱- در عنوان از کلمات «بررسی» و « بین» استفاده نشود.
  ۲- عنوان دارای متغییرها و مفاهیم مبهم و غیر قابل آزمون نباشد.
  ۳- لزومی به بیان جامعه تحقیق در عنوان پایان نامه نیست.

 • نقد پایان نامه
 • نقد پایان نامه – فصل اول:

  ۱- مقدمه نهایت ۱و نیم صفحه باشد. واژه های کلیدی شامل متغییرهای پژوهش باشند. شروع مقدمه با متغییر وابسته است و هر جمله مقدمه باید از منبع خاصی نوشته شود( مستند نویسی) . ادبیات و پیشینه مختصری آورده شود.
  ۲- از کلمه «همان» در رفرنس دهی استفاده نشود.
  ۳- بیان مساله حتما به جمله سوالی ختم شود. مانند: بنابراین هدف این پژوهش این است که آیا …. ؟
  ۴- ضرورت و اهداف تحقیق با توجه به سوال و عنوان پژوهش ذکر گردد.
  ۵- در فصل یک برای فرضیه ها از جمله « …. رابطه وجود دارد» استفاده می شود. فرضیه اصلی و دو فرضیه فرعی با توجه به عنوان پژوهش بیان شود.
  ۶- تعریف نظری و عملیاتی متغییرها عنوان بشه
  ۷- در چکیده تحقیق : نمونه، حجم نمونه، ابزار نمونه گیری ، روش تجزیه و تحلیل داده ها و هدف و روش اصلی تحقیق گفته شود.
  ۸- روایی و پایایی ابزار تحقیق (پرسشنامه ها) بیان بشه

 • نقد پایان نامه – فصل دوم:

  ۱- انتهای بیان مساله حتما به جمله سوالی باشد. شروع فصل دوم با متغییر وابسته است و بعد از آن ، از منابعی درباره متغییر مستقل مطالب نگاشته می شود.
  ۲- پیشنه تحقیقات اخیر درباره پژوهش چه داخلی و چه خارجی به صورت جدا ذکر شود. پزوهشگر از فهم نسبتا کاملی در مورد ادبیات مربوطه برخوردار باشد.
  ۳- به میزان کافی نظریه های مربوطه ذکر شود از حاشیه پردازی و طولانی کردن خودداری شود زیرا خارج از حوصله مخاطب می‌باشد و سبب گیج شدن و گمراهی می‌شود. تمامی نکات و نظریه ها به طور دقیق در کتابها موجود می باشد پس محقق فقط باید موارد ضروری و مرتبط را عنوان کند.
  ۴- پیشینه با جدید ترین منابع آغاز شود در صورت نیاز و کافی نبودن به منابع قدیمی‌تر رجوع شود. چون تمامی موارد موجود در منابع قدیمی در منابع جدید عنوان می‌شوند.
  ۵- نتیجه گیری علمی درست از مرور پیشینه در راستای هدف و موضوع پایان نامه انجام شود.
  ۶- در نقل قول مستقیم: مطالب داخل گیومه قرار داده شود. مانند: (احدی،۱۳۹۵) “……. .” یا اگر می خواهیم صفحه کتاب رو هم بگیم به این صورت (احدی،۱۳۹۵ :۲۵)
  ۷- برای نویسندگان خارجی اگر مستقیم است : (فروید،۱۹۲۳) – اگر ترجمه شده است به شکل (فروید،۱۳۸۵) که بعد در زیرنویس کتاب و مترجم رو می گوییم.
  ۸- نقل قول غیر مستقیم : احدی در مورد این مطلب عقیده دارد که …. .(۱۳۹۵)
  ۹- همه رفرنس های فصل دو باید در انتهای پایان نامه در بخش منابع به تریب حروف الفبا ذکر شوند.
  ۱۰- در ذکر ابزارهای پژوهش ، پایایی و اعتبار آنان در داخل ایران، تعداد سوالات، مدت زمان پاسخگویی، نحوه نمره گذاری بهتر است بیان شود.

* نقد پایان نامه – فصل سوم:

 • در فصل سه باید روش اصلی تحقیق ذکر شود. چون بیشتر پایان نامه ها از نوع همبستگی هستند می نویسند تحقیق توصیفی از نوع هبستگی که اشتباه است و باید به شکل « تحقیق پیمایشی از نوع همبستگی» نوشته شود چون تحقیق توصیفی و همبستگی هر دو زیر مجموعه تحقیقات پیمایشی هستند.
  – در نمونه گیری باید حتما این سه مورد ذکر بشود. روش نمونه گیری، حجم نمونه، و ابزار تعیین حجم نمونه مثلا جدول کرجی – مورگان
 • نقد پایان نامه – فصل چهارم:

  توضیح جداول آماری در زیر آنان باشد نه در بالا
  – یافته های آماری و میدانی را مشخص کند.
  – برای فرضیه ها در فصل چهار می تواند از اصطلاح «….. رابطه معناداری وجود دارد» استفاده کنید.

 • نقد پایان نامه – فصل پنجم:

 • تفسیر یافته های آماری ، بیان نتیجه تحقیق ، پیشنهادات کاربردی و اجرایی و هم چنین محدودیت‌های تحقیق بیان شود.

– بخش پیوست ها:
– فهرست منابع به ترتیب حروف الفبا و بر اساس مدل APA باشد.
– ابزارهای استفاده شده مانند پرسشنامه ها پیوست شود.

:::: اگر شما پیشنهادی یا بر نکات گفته شده نقدی دارید آن را در قسمت دیدگاه درج نمایید. ::::

تازه‌های یک‌فراکاو:

دانلود پروتکل‌های روانشناسی ( آموزشی و درمانی ): پروتکل های روانشناسی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان روانشناسی و مشاوره بسیار کاربردی است. مجموعه کنونی چهارمین پکیج پروتکل های روانشناسی است…

در روانشناسی کودک و نوجوان یکی از مسایلی که مطرح می‌شود مصاحبه بالینی کودکان و نوجوان است. مصاحبه‌ بالینی کودکان می تواند با اهداف مختلفی انجام می‌شود. شکل، محتوا و…

تعارض زوجین در هر ازدواجی اجتناب ناپذیر است. با این وجود زوجین رضایتمند آن دسته از زوجینی هستند که روشی را برای حل تعارض به صورت مؤثر یافته‌اند. رضایت زن…

زوج درمانی یک شاخه از روان درمانگری است که اساس آن متمرکز بر حل مشکلات و بهبود رابطه بین همسران می باشد. چه زمانی نیاز به روان درمانی رابطه بین همسران…

هر یک از دانش آموزان در طول تحصیل یا داوطلب کنکور نیاز به مشاوره تحصیلی برای رسیدن به موفقیت دارند. در یک فراکاو تلاش داریم تا یک بسته کاملا کاربردی…

بسته کنونی برای استفاده مشاوران کودک و نوجوان بخصوص مشاوران مدارس بسیار کاربردی و مفید می‌باشد. این بسته شامل چهار زیرمجموعه در زمینه کار و مشاوره کودک و نوجوان می‌باشد:…

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک‌فراکاو

دانش‌آموخته رشته روانشناسی هستم و از سال ۱۳۸۵ تاکنون در یک‌فراکاو بوده‌ام. هم‌چنین علاقه‌ام زیادی به دنیای وب و اینترنت دارم. زندگی و بودن در لحظه اکنون را دوست دارم.خیام: از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − شش =

دکمه بازگشت به بالا
بستن