راهنمای خانواده و اجتماعسبک زندگینکات طلایی برای زندگی

زوج های شاد چه عادت هایی دارند؟

زوج‌های شاد چه عادت هایی دارند؟

دکتر مارک گولستون
مترجم: علی فیضی

شاد بودن یک رابطه چه معنایی دارد؟ اگر می‌خواهید تا ارتباط بهتری با همسر خود داشته باشید، آشنا شدن با چند عادت زوج‌های شاد برایتان مفید خواهد بود:

1. علایق مشترکتان را بشناسید
وقتی شور عشق خوابید معمولاً می‌فهمیم که با همسرمان علایق مشترک کمی داریم. اما این نکته نباید باعث شود که شما اهمیت انجام فعالیت¬های لذت‌بخش مشترک را دست کم بگیرید. زوج‌های شاد اگر علایق مشترکی نداشتند آن‌ها را ایجاد می‌کنند. البته همزمان به فکر علایق شخصی خود هم باشید: این کار شما را برای همسرتان جذاب‌تر می‌کند و از اینکه خیلی مستقل به نظر برسید جلوگیری می‌کند.

2. دست در دست هم یا شانه به شانه حرکت کنید.
زوج‌های شاد به جای اینکه از یکدیگر عقب‌تر یا جلوتر حرکت کنند خیلی راحت دست در دست هم یا شانه به شانه حرکت می‌کنند. آن‌ها می‌دانند بودن با همسر مهم‌تر از آن است که به تنهایی منظره‌های دور و بر را ببینند.

3. معتمد و بخشنده بودن را عادت خود بکنید.
وقتی بحث و اختلاف نظر پیش می آید زوج‌های شاد معمولاً به توافق می¬رسند. آن‌ها به اعتماد کردن و بخشندگی بیش از بی‌اعتمادی و کینه‌جویی عادت دارند.

4. به کارهای صحیح همسرتان بیشتر از اشتباهات او توجه کنید.
اگر به دنبال مچ گیری از همسرتان باشید همیشه چیزی برای گیر دادن پیدا می‌کنید. اگر به دنبال حسن جویی از همسرتان باشید همیشه چیزی برای تعریف و تحسین پیدا می‌کنید. همه‌اش به هدف و نیت شما بستگی دارد. زوج¬های شاد روی کارهای مثبت همدیگر تاکید دارند.

زندگی همسر

5. به محض اینکه از سر کار به خانه برگشتید و همدیگر را دیدید یکدیگر را بغل کنید.
پوست ما تماس خوب (عاشقانه)، تماس بد (آزارگرانه) و عدم تماس (نادیده گرفته شدن) را به خاطر می‌سپارد. زوج‌هایی که به هم سلام می‌کنند و همدیگر را بغل می‌کنند حافظه پوستشان را در حالت تماس خوب فعال نگه می‌دارند.

6. هر صبح به همدیگر بگویید «دوستت دارم» و «روز خوبی داشته باشی».
. وقتی در طول روز گرفتار ترافیک و صف‌های طولانی خسته‌کننده می‌شویم این جملات توشه راه مناسبی از صبر و تحمل برایمان فراهم می‌کند.

7. هر شب ، فارغ از اینکه چه احساسی دارید به هم شب به خیر بگویید.
گفتن این جمله به همسرتان نشان می‌دهد که شما فارغ از اینکه چه حس و حالی دارید می‌خواهید که در رابطه باقی بمانید و قهر نکرده‌اید. این جمله نشان می‌دهد که حسی که شما و همسرتان درباره یکدیگر دارید بزرگتر از یک اتفاق ناراحت کننده است.

8. در طول روز از حال همسرتان خبر بگیرید.
به همسرتان در طول زنگ بزنید تا بدانید که روزش را چطور گذرانده است. این یک راه عالی است تا وقتی که از سرکار به خانه برمیگردید با یکدیگر بیشتر هماهنگ باشید و انتظاراتی نامتناسب از همدیگر نداشته باشید.

9. از اینکه با همسرتان دیده شوید احساس غرور بکنید.
زوج‌های شاد از این که اغلب با حالتی عاشقانه با یکدیگر دیده شوند احساس غرور می‌کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند به جای اینکه بگویند عاشق همدیگرند این عشق را نشان بدهند.
زوج های شاد عادت‌هایشان متفاوت از عادت های زوج‌های ناشاد است. یک عادت رفتاری است که شما به حالت خودکار انجام می‌دهید و تلاش کمی برای در یاد نگه‌داشتن آن دارید. بیست و یک روز طول می‌کشد تا رفتاری جدید به عادت تبدیل بشود. پس یکی از رفتارهای بالایی را انتخاب کنید و بیست و یک روز آن را انجام بدهید تا … به عادت تبدیل بشود. این عادت جدید شما را به زوج شادتری تبدیل خواهد کرد. اگر عادت خود را یک‌بار ترک کردید، ناامید نشوید، فقط از همسرتان عذر بخواهید، بخشش او را طلب و خودتان را به انجام دوباره عادت متعهد کنید.

منبع: مرکز خدمات مشاوره و روانشناسی زندگی

تازه‌های یک‌فراکاو:

دانلود پروتکل‌های روانشناسی ( آموزشی و درمانی ): پروتکل های روانشناسی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان روانشناسی و مشاوره بسیار کاربردی است. مجموعه کنونی چهارمین پکیج پروتکل های روانشناسی است…

در روانشناسی کودک و نوجوان یکی از مسایلی که مطرح می‌شود مصاحبه بالینی کودکان و نوجوان است. مصاحبه‌ بالینی کودکان می تواند با اهداف مختلفی انجام می‌شود. شکل، محتوا و…

تعارض زوجین در هر ازدواجی اجتناب ناپذیر است. با این وجود زوجین رضایتمند آن دسته از زوجینی هستند که روشی را برای حل تعارض به صورت مؤثر یافته‌اند. رضایت زن…

زوج درمانی یک شاخه از روان درمانگری است که اساس آن متمرکز بر حل مشکلات و بهبود رابطه بین همسران می باشد. چه زمانی نیاز به روان درمانی رابطه بین همسران…

هر یک از دانش آموزان در طول تحصیل یا داوطلب کنکور نیاز به مشاوره تحصیلی برای رسیدن به موفقیت دارند. در یک فراکاو تلاش داریم تا یک بسته کاملا کاربردی…

بسته کنونی برای استفاده مشاوران کودک و نوجوان بخصوص مشاوران مدارس بسیار کاربردی و مفید می‌باشد. این بسته شامل چهار زیرمجموعه در زمینه کار و مشاوره کودک و نوجوان می‌باشد:…

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک‌فراکاو

دانش‌آموخته رشته روانشناسی هستم و از سال ۱۳۸۵ تاکنون در یک‌فراکاو بوده‌ام. هم‌چنین علاقه‌ام زیادی به دنیای وب و اینترنت دارم. زندگی و بودن در لحظه اکنون را دوست دارم.خیام: از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − هشت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن