کانال روانشناسی تلگرام یک فراکاو
روانشناسان بزرگ

به یاد شادروان دکتر محمد نقی براهنی

به یاد شادروان دکتر محمد نقی براهنی استاد فقید روانشناسی و بنیانگذار آزمون شناسی علمی در ایران

به سراغ من اگر می آیید نرم و آهسته بیایید
مبادا که ترک بردارد چینی نازک تنهایی من
.

این را به یاد پدر می نویسم :

در آخرین روزهای داغ ماه دوم تابستان ، همزمان با وداع از مرداد ماه با پدر نیز وداع کردیم . پس از نزدیک به یک سال تحمل درد و رنجهای فراوان ، خاک سرد آرامگاه وادی رحمت شهر تبریز پدر را در آغوش کشید .
ده سال از سفر بی بازگشت او می گذرد . باور نمی کنم که پدر نیست چرا که هنوز کتابهای او در دستان دانشجویان مشتاقی است که بدنبال نام دکتر براهنی هستند .

پدر که بود و چگونه زیست ؟ پس از ده سال دوری آنچه در قاب خاطره من از پدر نقش بسته است مردی است با چشمانی عمیق و نافذ ، چهره ای پر مهر و متفکر ، مرد کوچک اندامی با اندیشه های والا و بزرگ که تا جایی که می توانست تلاش کرد تا اندیشه های خود را جامه عمل بپوشاند . او صبور بود ، هیچگاه و در هیچ موردی لب به شکوه و شکایت نگشود . در طی روزهای بیماریهای سخت و متوالی که هر روز بر بالین او بودم ، هیچگاه از درد و رنجش سخن نگفت . همه چیز را با سکوت و آرامش پرابهتش می پذیرفت . سخنانش اندک اما پرمعنا بود ، دوست داشتنش عمیق و متفاوت از هر کس بود . عاشق دانشجویانش بود . پدرم نه فقط پدر من و خواهرم بود ، او پدر همه دانشجویانش بود . زمانی که او برای دانشجویانش صرف می کرد به جرات می توانم بگویم که بیش از زمانی بود که صرف ما می کرد . کلاس درس برای او عبادتگاه بود و ساعتهای متمادی را بدون خستگی در جمع دانشجویان به گفتگو و مباحثه میگذراند . او عاشق و شیفته کار و رشته تحصیلی اش بود . عاشقی صادق و وارسته که از تمام علائق و وابستگی های دنیای اطرافش گذشته و خود را فدای راه دانش و پژوهش کرده بود .

در آپارتمان کوچکش در تهران بدور از خانواده که آنجا را برای طی طریق علم و تدریس و پژوهش گزیده بود ، نگاه که می کنی جز کتاب و کاغذ هیچ نیست . زندگی پدر خلاصه شده در : نوشته ها و ترجمه های فراوان ، تحقیقات ژرف و بنیادی در زمینه ایجاد آزمونهای مختلف و در راس آنها آخرین آزمون برای وزارت آموزش و پرورش به نام ” مجموعه آزمون تشخیص استعدادها ” که با کار وتلاش طاقت فرسا و شبانه روز آن را به پایان رساند ولی موفق نشد که شاهد کاربرد آن در آموزش و پرورش باشد .

آنچه از پدر باقی مانده است نامی نیک و غرورآفرین ، ترجمه و تالیفهای باارزشی چون مبانی نظری آزمونهای روانی ، نظریه های یادگیری ، روانشناسی یادگیری ، روان آزمایی ، انگیزش و هیجان ، روانشناسی خرافات و بسیاری دیگر و همچنین ترجمه باارزش کتاب زمینه روانشناسی است که کماکان در زمره کتابهای تدریسی در رشته روانشناسی و علوم تربیتی قرار دارد .
پدر بسیار بزرگتر از آن است که من حقیر در چند جمله درباره او سخن بگویم . پس به همین بسنده می کنم که یاد او را در دهمین سالگرد درگذشت وی گرامی بدارم تا بار دیگر خدمات ارزنده او به رشته روانشناسی و علوم تربیتی را در یادها زنده کرده و قدردانی کوچکی از زحمات بزرگ ایشان به عمل آورم .

گویی هنوز در چهارچوب پنجره ایستاده ای
و
دور شدن ما را نظاره می کنی
اما این بار
این تویی که دور می شوی
دور تا بی نهایت
آنجا که دیگر وصلی نیست .
پدر
دلم برایت تنگ شده است ………………..

+ آلبوم تصاویر دکتر محمد تقی براهنی

پیشنهاد یک‌فراکاو:

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک‌فراکاو

دانش‌آموخته رشته روانشناسی هستم و از سال ۱۳۸۵ تاکنون در یک‌فراکاو بوده‌ام. هم‌چنین علاقه‌ زیادی به دنیای وب و اینترنت دارم. زندگی و بودن در لحظه اکنون را دوست دارم.خیام: از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن