اختلالات روانشناسیاعتیادراهنمای خانواده و اجتماعسبک زندگیفيزيولوژيمقالات فارسی روانشناسینکات طلایی برای زندگی

از این خوراکی ها و نوشیدنی ها دوری کنید!

نوشابه
تحقیقات پزشکی در دانشگاه ها و آزمایشگاه ها نشان می دهد که خوراکی های فرآوری شده و نوشیدنی های شیرین ساخته شده توسط شرکت های مانند پپسی کولا، کوکا کولا، چیپس ها و … ( شرکت های ایرانی را هم در نظر بگیرید ) به سادگی ناسالم هستند. آنها می توانند مغز را مانند اعتیاد به کوکایین، نیکوتین و دیگر داروهای مخدر به اشتباه بیاندازند.

خوراکی
نورا وولکاو – Nora Volkow – مدیر موسسه ملی سو مصرف مواد مخدر امریکا می گوید: ما در حال پیدا کردن همپوشانی های فوق العاده ای بین مواد مخدر در مغز و خوراکی ها در مغز هستیم.

این ایده که خوراکی ها ممکن است مانند مواد مخدر اعتیادآور باشند در یک دهه قبل خارج از دید دانشمندان بود. اما در حال حاضر این عقیده در حال رشد است. در برسی های آزمایشگاهی اسکن مغزی موش ها نشان از اعتیاد آور بودن خوراکی های چرب و نوشیدنی های شیرین می دهد. اسکن مغزی افراد چاق و کسانی که اجبار خوار هستند نشان از این دارد که عملکرد مدارهای پاداش مغز شبیه به تجربه افراد معتاد در هنگام مصرف مواد مخدر است.

چیپس
در سال ۲۰۱۱ ، ۲۸ مقاله متفاوت درباره اعتیاد به خوراکی ها و نوشیدنی ها در مجلات معتبر علمی منتشر شد. با گسترش رو به افزون این تحقیقات ، تهدیدی آشکار برای تجارت ۱ تریلیون دلاری صنایع مواد خوراکی و نوشیدنی شروع شده است.

نوشابه
اگر اعتیادآور بودن خوراکی های چرب و تنقلات و نوشیدنی های شیرین شده با شکر، شربت ذرت و فروکتوز بالا ثابت شود، به احتمال زیاد آنچه به عنوان جنبش ضد استعمال دخانیات در جریان است برای این گونه صنایع نیز اتفاق خواهد افتاد.

هیچ اختلافی نسبت به این که چاقی به سرعت در حال رشد است در بین افراد و دانشمدان مختلف وجود ندارد. در ایالات متحده، یک سوم از بزرگسالان و ۱۷ درصد از نوجوانان و کودکان چاق هستند، و این تعداد هر روز رو به گسترش است. در سراسر جهان، از آمریکای لاتین تا اروپا، از آسیا تا کشورهای جزیره ای اقیانوس آرام، میزان چاقی در حال رشد می باشد.

هزینه های پرداخت شده

چاقی
با گسترش چاقی هزینه های افراد و جامعه نیز افزایش می یابد.در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۹، از ۹۰۰۰۰۰ نفر انجام شد و در مجله لانست انجام شد، اعلام شد که چاقی طول عمر را به صورت متوسط ۴-۲ سال کاهش می دهد و هم چنین امید به زندگی را که یکی از شاخص های پیشرفت یک جامعه است به میزان ۱۰ سال کوتاه می کند.

چاقی
در سال ۲۰۰۹- ۲۰۰۸ تخمین زده شده است که نزدیک به ۱۴۷ میلیارد دلار صرف درمان بیماری های مرتبط با جاقی شده است.

منبع برای مطالعه بیشتر: بلومبرگ

تازه ترین نوشته های منتشر شده در یک فراکاو:

آیا شما نیز علاقه مند به دریافت مطالب یک فراکاو در ایمیل خویش هستید:
پس اینجا کلیک نمایید تا اولین نفری باشید که نوشته بعدی یک فراکاو را می خواند…

تازه‌های یک‌فراکاو:

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک‌فراکاو

دانش‌آموخته رشته روانشناسی هستم و از سال ۱۳۸۵ تاکنون در یک‌فراکاو بوده‌ام. هم‌چنین علاقه‌ام زیادی به دنیای وب و اینترنت دارم. زندگی و بودن در لحظه اکنون را دوست دارم.خیام: از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن