خانه / اختلالات روانشناسی / اختلال شخصیت چندگانه

اختلال شخصیت چندگانه

یک اختلال تجزیه ای مزمن است که همراه با یک رویداد (اغلب آزار جنسی یا جسمی در دوران کودکی می باشد) بیماران دو یا چند شخصیت در درون خود دارند به طوریکه هرگاه یکی از آنها بروز پیدا کند چنان بر نگرش ها و رفتارها و تصویر شخص از خود تاثیر می گذارد که گویی فرد هرگز شخصیت دیگری نداشته است.

اختلال شخصیت چندگانه

تشخیص :

تشخیص مستلزم وجود حدالاقل دو حالت شخصیتی متمایز است . شخصیت اصلی عموما نسبت

به شخصیت های دیگر نتآگاه بوده و آنها را به خاطر نمی آورد. تعداد متوسط شخصیت ها بین 5 تا 10 است. معمولا 2 یا 3 شخصیت در زمان تشخیص مشهود بوده و بقیه در سیر درمان کشف می شوند. تغییر از یک شخصیت به شخصیت دیگر غالبا به صورت ناگهانی رخ می دهد. بعضی از شخصیت ها ممکن است نسبت به برخی از جنبه های شخصیت های دیگر آگاهی داشته باشند. هر شخصیت دارای مجموعه ی خاطرات و تداعی عای مختص به خود بوده و عموما هرکدام اسم یا جزییات متفاوتی دارند. این شخصیت ها ممکن است از جنس ها، سنین، یا نژادهای متفاوتی باشند.ممکن است یک یا چند مورد از این شخصیت ها دارای نشانه های یک اختلال روانپزشکی باشند ( اختلال خلق، شخصیت )

همه گیر شناسی

1- در 5 درصد بیماران روانپزشکی رخ می دهد.

2- در زنان شایع تر از مردان است.

3- در اواخر نوجوانی و دوران جوانی شایع تر است.

4- در بستگان زیستی درجه اول افراد مبتلا شایع تر است.

5- تا دو سوم بیماران اقدام به خودکشی می کنند.

سبب شناسی

1- آزار جنسی و روان شناختی شدید در دوران کودکی

2- عدم حمایت از سوی افراد مهم زندگی فرد

3- صرع ممکن است وجود داشته باشد.

4- رد کردن علل طبی

تشخیص های افتراقی

1- اسکیزوفرنی : اعتقاد این بیماران مبنی بر داشتن هویت های متفاوت یا کنترل شدن توسط دیگران یک باور هذیانی است؛ از طرف دیگر اختلال تفکر صوری و تباهی اجتماعی بیماران روان گسیخته آنها را از مبتلایان به اختلال شخصیت چند گانه متمایز می کند .

2- تمارض : مشکل ترین تشخیص افتراقی است. وجود یک نفع ثانویه ی آشکاراحتمال تمارض را افزایش می دهد. مصاحبه با کمک دارو به این افتراق کمک می کند.

3- اختلال شخصیت مرزی : عدم ثبات مشخص خلق، رفتارو روابط بین فردی بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی ممکن است تابلوی هویت تجزیه ای را تقلید کند.

4- اختلال دوقطبی یا چرخه های سریع : شخصیت های مجزا و متفاوت وجود ندارد.

5- اختلال نورولوژیک : علایم صرع کانونی پیچیده بیش از سایر این گونه اختلالات به علایم اختلال هویت تجزیه ای شبیه است.

سیر و پیش آگاهی

هرچه شیوع اختلال تجزیه ای زودتر باشد پیش آگهی آن بدتر است. این اختلال مزمن ترین و شدیدترین اختلال های تجزیه ای است. میزان اختلال در عملکرد بیمار بسته به تعداد، نوع و از زمان شخصیت های گوناگون تا شدید تغییر می کند. عموما بهبودی ناقص است.

اختلال شخصیت چندگانه را با ( همراهان خیالی ) که در دوران کودکی شروع شده و ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد را اشتباه نکنید! همراهان خیالی را فرد جدا از خود می داند آنان ممکن است با فرد صحبت کنند یا صحبت نکنند، فرد همواره همراه خیالی را می شناسد و هرگز شخصیت بیمار تحت انقیاد همراه درنمی آید.

این روزها همه تازه ترین مطالب فرا کاو را در ایمیل خود می خوانند . شما نیز کلیک نمایید.

درباره ی sardabir

همچنین ببینید

مراسم زار در جنوب ایران

زار ؛ از بادهایی که سیاه‌پوستان را روانی می‌کند، چه می دانید؟ {به همراه کلیپ}

ارواح و به خصوص “ارواح خبیث” همچون تارهايی نامریی زندگی سیاهان و ساحل‌نشینان حاشیه خلیج ...