خانه / اختلالات روانشناسی / اختلال پرخوری عصبی
دوره آموزش روانشناسی در یک فراکاو

اختلال پرخوری عصبی

1- پر اشتهایی عصبی چیست؟

پر اشتهایی عصبی یکی از انواع اختلالات خوردن است که با آ شفتگی شدید در رفتار خوردن مشخص می شوند.

به طور کلی اختلالات خوردن شامل بی اشتهایی عصبی ( Anorexia nervosa )و پر اشتهایی عصبی (Bulimia nervosa) است.که هدف ما بررسی پر اشتهایی عصبی است.

پر اشتهایی عصبی که شایعتر از بی اشتهایی عصبی است، به صورت دوره های تکرار شونده مصرف زیاد

غذا همراه با احساس از دست دادن کنترل ظاهر می شود . فاصله ی اجتماعی یا ناراحتی جسمی یعنی دل درد و تهوع ، دوره ی پر خوری را قطع می کند و در پی آن احساس گناه ، افسردگی یا نفرت از خود ظاهر می شود .

شخص برای جلوگیری از افزایش وزن ، رفتار های جبرانی عود کننده دارد مانند:

پاکسازی ( استفراغ عمدی ، استفاده مکرر از مسهل یا مدّر)

روزه گرفتن یا ورزش مفرط

در نوع پاکسازی ، شخص مرتبا اقدام به استفراغ عمدی یا سوء استفاده از مسهل یا مدّر می کند .در نوع بدون پاکسازی ، بیمار از رفتار های جبرانی نا متناسب برای پیشگیری از افزایش وزن ، نظیر روزه گرفتن و ورزش استفاده می کند اما دست به روش های دفع تحمیلی نمی زند.

2- علائم و نشانه های پر اشتهایی عصبی :

طبق DSM – IV ویژگی اساسی پر اشتهایی عصبی، دوره های عود کننده پر خوری است به علاوه احساس فقدان کنترل بر رفتار غذا خوردن است، در ضمن این مراحل ،استفراغ عمدی ، استفاده از مسهل و مدّر ،رژیم غذایی با محدودیت شدید ، ناشتا ماندن ،ورزش سنگین برای پیشگیری از بالا رفتن وزن و نگرانی دائم در مورد شکل و وزن بدن مشاهده می شود.پر خوری معمولی حدود یک سال قبل از اقدام به استفراغ شروع می شود.

علائم اساسی پر اشتهایی عصبی پر خوری دوره ای و روش های نا مناسب جبرانی برای جلوگیری از کسب وزن است.افراد مبتلا به پر اشتهایی روانی از ملاکهایی مانند شکل و وزن بدن برای خود سنجی استفاده می کنند .برای اینکه این اختلال به فردی نسبت داده شود باید پرخوری دوره ای و رفتار های جبرانی نا مناسب به طور متوسط ، حداقل دوبار در هفته برای مدت سه ماه رخ دهند.

پر خوری دوره ای عبارت است از : خوردن غذا در دوره زمانی معین به مقداری بیش از آ نکه اغلب افراد در شرایط مشابه می خورند.

(( دوره زمانی معین )) به محدودیتهای زمانی ، معمولا کمتر از دو ساعت اطلاق می شود.برای مثال فردی ممکن است در یک رستوران رفتار پر خوری دوره ای را شروع کند و سپس در برگشت به منزل آن را ادامه دهد.البته باید توجه داشت که خوردن مداوم مقادیر جزیی غذا در طول روز به عنوان پر خوری دوره ای تلقی نمی شود.

نوع غذای مصرفی در پر خوری های دوره ای متفاوت است که عمدتا غذاهایی را که حاوی کالری زیادی هستند مانند بستنی و کیک را شامل می شود.با وجود این به نظر می رسد که پر خوری دوره ای بیشتر با نا هنجاری در مقدار غذای مصرف شده مشخص می شود تا با اشتیاق برای یک ماده ی غذایی خاص نظیر کربوهیدرات .اگر چه افراد مبتلا به پر اشتهایی عصبی در ضمن پر خوری دوره ای بیش از افراد غیر مبتلا به پر اشتهایی عصبی هنگام غذا خوردن کالری مصرف می کنند ، اما شکستن کالری های مشتق شده از پروتئین ، چربی و کربوهیدرات بین آنها مشابه است.

افراد مبتلا به پراشتهایی عصبی نوعا از مشکلات مربوط به خوردن خود شرمسار هستند و می کوشند تا علائم خود را پنهان سازند .پر خوری دوره ای معمولا در تنهایی ، یا تا جای ممکن به طور پنهانی انجام می شود.پر خوری دوره ای اغلب ادامه می یابد تا اینکه فرد احساس ناراحتی یا حتی احساس دردناکی پیدا کند.پر خوری دوره ای نوعا از طریق حالات خلق ملول ، عوامل فشار زای یبن فردی ، گرسنگی شدید به دنبال محدودیت غذایی ، یا احساسات مرتبط با وزن ، شکل و غذا ایجاد می شود .پر خوری دوره ای ممکن است به طور گذرا ملال را کاهش دهد ، اما انتقاد از خود و خلق افسرده اغلب ادامه می یابد .

دوره ی پر خوری دوره ای نیز با احساس عدم کنترل همراه است .

علامت اساسی دیگر پر اشتهایی عصبی به کار گیری عود کننده رفتار های جبرانی برای پیشگیری از افزایش وزن است .بسیاری از افراد مبتلا به پر اشتهایی عصبی در تلاش برای جبران پر خوری دوره ای روش های متعددی به کار می گیرند .شایع ترین تکنیک جبرانی ایجاد استفراغ پس از یک دوره ی پر خوری است .این روش پاکسازی توسط 90-80 درصد از افراد مبتلا به پر اشتهایی عصبی که برای درمان به درمانگاه ها مراجعه می کنند استفاده می شود .استفراغ موجب احساس راحتی در شکم و رفع احساس نفخ شده و سبب می گردد که شخص بدون ترس از بالا رفتن وزن به پر خوری ادامه دهد .افسردگی غالبا در پی این دوره ها فرا می رسد وبه ” دلتنگی پس از سور چرانی ” معروف است.در بعضی موارد، استفراغ به خودی خود هدف می شود، و شخص به منظور استفراغ کردن پر خوری دوره ای می کند یا پس از خوردن مقدار جزیی غذا استفراغ می کند . افراد مبتلا به پر اشتهایی عصبی ممکن است برای ایجاد استفراغ از روش های مختلفی استفاده کنند ،از جمله استفاده از انگشتان یا وسایل برای تحریک رفلکس اوغ زدن ( داخل کردن انگشت در حلق ).افراد معمولا در ایجاد استفراغ مهارت پیدا می کنند و سر انجام قادر خواهند بود هر وقت اراده کنند استفراغ نمایند .دیگر رفتار های پاکسازی مشتمل بر سوء مصرف ملین ها و مدّرها می باشد .

افراد مبتلا به پر اشتهایی عصبی ممکن است در تلاش برای جبران پر خوری دوره ای یک یا چند روز ، روزه بگیرند یا به طور افراطی ورزش کنند . زمانی که ورزش به طور قابل ملاحظه ای در فعالیت های مهم تداخل می کند ، یا وقتی در زمان یا در محیط نا مناسبی انجام می شود ، یا وقتی فرد علی رغم صدمه یا دیگر عوارض طبی به این کار ادامه می دهد ، در این صورت افراطی تلقی می شود . افراد مبتلا به این اختلال در تلاش برای اجتناب از افزایش وزن به ندرت ممکن است از هورمون تیروئید استفاده کنند .افراد مبتلا به دیابت قندی و پر اشتهایی عصبی ممکن است برای کاهش متابولیسم غذای مصرف شده در ضمن پر خوری های دوره ای دوزهای انسولین را قطع کرده یا آن را کاهش دهند.

در ضمن دوره های پر خوری بیماران از مواد شیرین ، پر کالری و نرم مثل کلوچه و کیک استفاده می کنند .بیمار غذا را به طور پنهانی و به سرعت حتی نجویده میل می کند.

اکثر این بیماران وزن طبیعی دارند ، هر چند ممکن است بعضی از آن ها لاغر تر یا چاق تر از حد طبیعی بوده باشند.بیماران مبتلا به پر اشتهایی روانی نگران ظاهر و شکل بدن خود بوده و در مورد اینکه در نظر دیگران چگونه جلوه می کنند ، و نیز جذابیت جنسی خود می اندیشند .اکثر این بیماران بر خلاف بیماران مبتلا بی اشتهایی روانی که علاقه ای به موضوع سکس ندارند از نظر جنسی فعال هستند . هرزه خواری و کشمکش در جریان غذا خوردن گاهی در سابقه ی این بیماران وجود دارد .

شکل و وزن بدن مهم ترین عامل در تعیین عزت نفس آنها است.

برخی نشانه های پر اشتهایی عصبی:

1- افراط پی در پی در غذا خوردن

2- تخلیه کردن شکم به وسیله رژیم سخت ، روزه گرفتن ، ورزش کردن و یا استفراغ

3- استفاده ی نابجا از داروهای ضد یبوست و ادرار آور

4- حمام کردن پس از غذا خوردن

5- قرمز شدن انگشت ها

6- ورم کردن گونه ها و فک

7- قضاوت نا درست در مورد وزن و تناسب اندام

8- افسردگی و تغییر حالت

9- قاعدگی نا منظم

10- مشکلات دندان مانند فاسد شدن دندان ها

11- نفخ و سوزش معده

12- مشکلات روده ای به علت استفاده از داروهای ضد یبوست

13- مشکلات کلیوی به علت استفاده از داروهای ادرار آور

14- کاهش شدید آب بدن به علت اسهال

3-شیوع:

پر اشتهایی عصبی شایع تر از بی اشتهایی عصبی است .شیوع پر اشتهایی عصبی در بین زن های نوجوان و بزرگسالان جوان تقریبا 3-1 درصد است . همانند بی اشتهایی عصبی ، پر اشتهایی عصبی ، در زن ها بسیار شایع تر از مرد ها است.میزان وقوع این اختلال در مرد ها تقریبا یک دهم زن ها است.

علائم گاه به گاه پر اشتهایی عصبی ، نظیر دوره های منفرد پرخوری یا اقدام به پاکسازی از طریق ایجاد استفراغ و اسهال تا رقم 40 درصد در دختران دانشجو گزارش شده است.

3- سیر :

پر اشتهایی عصبی معمولا در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود اما شروع آن در دوره ی نوجوانی دیر تر از شروع بی اشتهایی عصبی است.

پر خوری دوره ای مکررا در ضمن یک دوره رژیم گرفتن یا پس از آن شروع می شود . اختلال در رفتار خوردن حداقل به مدت چندین سال بین درصدی بالایی از افراد استمرار می یابد.سیر اختلال ممکن است مزمن یا متناوب بوده ، یا با دوره های بهبودی و عودهای پر خوری دوره ای همراه باشد .پیامد دراز مدت پر اشتهایی عصبی نا شناخته است.

4- سبب شناسی ( علل ایجاد اختلال پر اشتهایی عصبی ):

عوامل زیست شناختی : بعضی از پژوهشگران سعی کرده اند دوره های پر خوری و اقدام به پاکسازی را با ناقل های عصبی مختلف ربط دهند .چون داروهای ضد افسردگی غالبا برای بیماران مبتلا به پر اشتهایی عصبی مفیدند ، سروتونین و نور اپی نفرین ( نوعی از ناقل های عصبی ) درگیر تلقی شده اند.

در بعضی از بیماران مبتلا به پر خوری که استفراغ می کنند ، سطح آندروفین(نوعی انتقال دهنده ی عصبی ) پلاسما بالا است و این احتمال را مطرح می سازد که احساس خوشی و راحتی پس از وقوع استفراغ در این بیماران با بالا رفتن سطح آندروفین رابطه دارد.

عوامل اجتماعی : بیماران مبتلا به پر اشتهایی عصبی ، همانند مبتلایان به بی اشتهایی عصبی ، افراد بلند پروازی هستند که به همان نوع فشار های اجتماعی که در بی اشتهایی عصبی مطرح است واکنش نشان می دهند . همچنین ، مثل مبتلایان به بی اشتهایی عصبی ، بسیاری از این بیماران نیز افسرده هستند و در خانواده های آ نان میزان افسردگی بالا است .در این خانواده ها میزان صمیمیت کمتر و تعارض ها نسبت به خانواده بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی بالا تر است . این بیماران پدر و مادر های خود را سهل انگار ، بی توجه و طرد کننده توصیف می کنند.

عوامل روانشناختی : از نظر روانشناختی بیماران مبتلا به پر اشتهایی عصبی ، مثل بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی ، در ارتباط با تقاضاهای نوجوانی دچار اشکالاتی هستند .این بیماران خشمگین تر و تکانشی تر از مبتلایان به بی اشتهایی عصبی هستند . الکلیسم ، دزدی از فروشگاه ها و بی ثباتی هیجانی ( از جمله اقدام به خودکشی ) با پر اشتهایی عصبی رابطه دارد . مشکل بیماران مبتلا به پر خوری عصبی در کنترل تکانه های خود غالبا در وابستگی به مواد و روابط جنسی ،علاوه بر پر خوری و اقدام به پاکسازی که شاخص های اختلال هستند ، تظاهر می کند.بسیاری از بیماران مبتلا به پر اشتهایی عصبی سابقه ی مشکلات در جدا شدن از مراقبین خود در دوران کودکی دارند.تلاش برای گسستن از مادر به صورت نمادی در دوگانگی نسبت به غذا ابراز می شود . بدین معنی که خوردن ممکن است معرف میل به در آمیختن با مراقب ، و بالا آوردن تظاهر نا خود آگاه میل به جدایی باشد.

بعضی از عوامل روانی مانند کمبود غزت نفس ، احساس ناتوانی در کنترل زندگی ، افسردگی ، اضطراب ، خشم و تنهایی می توانند به این اختلال دامن زنند .

عوامل میان فردی مانند مشکلات خانوادگی و مشکل برقراری ارتباط ، ناتوانی در بروز احساسات و عواطف ، داشتن خاطرات بد مانند تمسخر شدن به خاطر چاقی یا لاغری و یا خاطراتی مانند مورد سوء استفاده قرار گرفتن جنسی و جسمی و همچنین عوامل اجتماعی مانند فشارهای فرهنگی مثلا با ارزش دانستن لاغری یا تناسب اندام می تواند باعث بروز این اختلال شوند .

5- درمان:

درمان پر اشتهایی عصبی از روش های مداخله ی گوناگون از جمله روان درمانی با رویکرد شناختی – رفتاری ، گروه درمانی ، روان درمانی خانواده و درمان داروئی تشکیل یافته است.

روان درمانی با رویکرد شناختی-رفتار بیشتر بر روی، شناختن و تغییر دادن الگوهای فکری مختل ( کژکار) ، نگرش ها و اعتقاداتی است که باعث راه اندازی و جاودانه کردن رفتار های خوردن باز دارنده می شوند ، متمرکز است.

روان درمانی بین فردی بر روی مشکلات ارتباطی ، عزت نفس ، جرات ، مهارت های اجتماعی و چیره شدن بر نقشه ها و تدابیر ، متمرکز است.

هدف از خانواده درمانی کمک به دیگر اعضای خانواده در تغییر دادن رفتار هایی است که نقشی در توسعه و پیشرفت افکار واعمال فرد مبتلا به پر اشتهایی عصبی دارند ، است.در پر اشتهایی عصبی تقصیر متوجه فرد نیست.

وقتی که فرد مبتلا به پر اشتهایی عصبی رو به بهبودی است ، گروه درمانی می تواند بسیار سودمند باشد.گروه درمانی فرصتی در اختیار افراد قرار می دهد برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات ، مهارت های وابسته به بقاء ، باز خوردی پیرامون اینکه فرد چگونه می تواند با دیگران تعامل داشته باشد ، همچنین فرصتی است برای افزایش عزت نفس به وسیله دیگران .در گروه درمانی رهبر آموزش دیده گروه را هدایت می کند .

درمان دارویی : از آنجا که برخی بیماران مبتلا به پر اشتهایی عصبی دچار افسردگی نیز هستند ، علائم و نشانه های بیماری آنها ممکن است به داروهای ضد افسردگی واکنش نشان دهند .به طور کلی اکثر دارو های ضد افسردگی با همان دوزهایی که برای درمان اختلالات افسردگی به کار می روند می توانند برای درمان پراشتهایی نیز موثر باشند.

اکثر بیمارانی که به پر اشتهایی بدون عارضه مبتلا هستند نیاز به بستری شدن ندارند .به طور کلی مبتلایان به پر اشتهایی عصبی مانند مبتلایان به بی اشتهایی عصبی در مورد علائم خود راز پوش نیستند ، لذا درمان سرپائی غالبا چندان دشوار نیست .

بعضی از بیماران چاق مبتلا به پر اشتهایی عصبی با روان درمانی طولانی بهبود شگفت آوری پیدا می کنند . در بعضی موارد ، وقتی دوره های پر خوری خارج از کنترل است ، درمان سر پائی نیست ، یا وقتی که بیمار علائم روانی دیگر مثل میل به خودکشی یا سوء مصرف مواد نشان می دهد ، در چنین حالتی بستری کردن بیمار ضرورت می یابد .به علاوه در موارد رفتار پاکسازی شدید نیز بسترس شدن ضرورت دارد .

6- منابع مورد استفاده :

1-راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM – IV- TR) جلد دوم / مترجمان :محمدرضا نایینیان ، اسماعیل بیابانگرد ، محمد ابراهیم مداحی

2-خلاصه ی روانپزشکی علوم رفتاری –روانپزشکی بالینی / جلد دوم / تالیف هارولد کاپلان ، بنیامین سادوک ، جک گرب / ترجمه ی دکتر نصرت ا…پور افکاری /ناشر شهر آب –امیدانقلاب

3-http//www.Plaque.blogfa.com

4-http//www.health.yahoo.com

5-http//www.aafp.org

گردآورنده : ن. شکیبا

این روزها همه تازه ترین مطالب فرا کاو را در ایمیل خود می خوانند . شما نیز کلیک نمایید.

تازه ترین مطالب یک فراکاو در ایمیل شما!

درباره ی sardabir

همچنین ببینید

زندگی همسر

ویژه متخصصین: دانلود پروتکل درمان اختلال انزال زودرس

انزال زودرس( Premature ejaculation ) یکی از اختلالات و مشکلات جنسی شایع در مردان است. ...