خانه / روز نوشت / ثوابِ بوسه در ازدواج موقت
دوره آموزش روانشناسی در یک فراکاو

ثوابِ بوسه در ازدواج موقت

 

منبع: مجله اشترن، چاپ آلمان، سال 2007 ، شماره‌ي 26، صفحه‌هاي 65 تا 86.

رفتار دولت ايران در مواجهه با مسأله‌ي صيغه‌ي دختران دوگانه است. در حالي كه افراد صاحب‌منصبي مثل مصطفي پورمحمدي، وزير كشور، صيغه شدن دختران را وسيله‌اي عليه سكس خارج از خانواده مي‌داند، نگاه پليس به اين مسأله حاكي از شك و نگراني است. در حال حاضر در مراكز زيارتي چون شهر قم كه روزانه هزاران زائر به آن آمدوشد مي‌كنند روسپي‌ها ممنوعيت اشاعه‌ي عمل منافي با عفت را با يك عقد زمان‌مند يا همان ازدواج موقت دور مي‌زنند. در سال‌هاي گذشته همواره پليس عمليات تهاجمي گوناگوني عيله روسپي‌ها سازماندهي كرده است. روسپي‌گري جرمي است كه در ايران با مجازات شلاق همراه است اما خواندن يك صيغه‌ي ساده از جانب عاقد خطر اين مجازات را از بين مي‌برد.

اكنون ديگر خيلي از ايراني‌هايي كه مشتري دائمي صيغه هستند از قرارهاي ملاقات پردردسر در صحن زيارتگاه‌ها صرف‌نظر كرده و در صفحات اينترنتي دوستان صيغه‌اي آگهي مي‌دهند، صفحاتي مثل موقتي كه به‌رغم مسدود شدن به وسيله‌ي دولت، روزانه هزاران بازديدكننده با استفاده از فيلترشكن‌هاي مختلف به آن رجوع مي‌كنند. در اين سايت آگهي‌هاي زيادي را مي‌توان ديد. صنا نوشته است: “من خيلي تنها هستم و به دنبال يك دوست خوب مي‌گردم.” محمد گفته است: “هدف من اين است كه خودم را از گناهِ نگاهِ آلوده و خودارضايي برهانم.” سحر خيلي صريح نوشته: “من خيلي فوري به ازدواج موقت نياز دارم. لطفاً اس.ام.اس بزنيد.”

مسؤولين اين سايت يك گروه كوچك از طلاب شهرستان كرج‌اند و بسيار خوشحال‌اند كه كارشان با موفقيت روبه‌رو شده است. آن‌ها حتي در صورتي كه افراد از آنان تقاضا كنند اتاق خالي نيز در اختيارشان قرار مي‌دهند. حميد توكلي، مدير 19ساله‌ي اين سايت مي‌گويد: “ثواب هر بوسه در زمان ازدواج موقت به اندازه‌ي ثواب زيارت خانه‌ي خداست.”

صيغه در ايران بيش از يك راه ديني براي خيانت است. صيغه يك مسأله‌ي اجتماعي است كه گاه و بي‌گاه تيتر مطبوعات را به خود اختصاص مي‌دهد. مدتي پيش يكي از روزنامه‌هاي تهران نوشته بود:”در سال گذشته ازدواج موقت 45درصد افزايش داشته است.”

اما به غير از اين در جمهوري اسلامي ايران چه راهي وجود دارد كه دو جوان علاقه‌مند مدتي را با هم گذرانده و بفهمند كه آيا واقعاً مناسب يكديگر بوده و امكان شكل گرفتن عشق در ميان آن‌ها وجود دارد يا خير؟ گرچه گاهي اين امكان وجود دارد كه جوان‌ها در كافي‌شاپ يا از طريق چت به ابراز علاقه بپردازند و يا اگر خيلي جسور باشند در كوچه‌ها و خيابان‌هاي خلوت، در صندلي عقب ماشين يكديگر را ببوسند. اما اگر خبري از اين روابط به بيرون درز كند، خصوصاً براي افراد مجرد رسوايي ايجاد مي‌كند و البته جريمه هم در پي دارد. به اين ترتيب جوانان ايراني با دو گونه نظارت روبه‌رو هستند: در خانه خانواده‌هاي سنتي ناظر كار آن‌ها بوده و خارج از خانه مأمور اداره‌ي منكرات در قفاي آن‌هاست. به اين ترتيب كسي كه هوس تجربه‌ي سكس قبل از ازدواج را داشته باشد با خطر تازيانه روبه‌روست. براي دختران ازدواج موقت هم چاره‌ساز نيست زيرا توصيه‌ي اخلاقي اسلام مبني بر اجازه‌ي پدر براي سكس دختران به لحاظ فرهنگي و اجتماعي ناديده گرفته مي‌شود.

البته از سوي ديگر بايد دانست كه عملاً امكان آن وجود ندارد كه كنجكاوي سكسي ميليون‌ها جوان ايراني را چهارچشمي پائيد. يك تحقيق جديد در اين مورد نتايج تعجب‌انگيزي را به همراه داشته است:80درصد از شركت‌كنندگان در اين نظرسنجي به‌ويژه پسران نوجوان بين 15 تا 18 سال تهراني اظهار داشته‌اند كه “سخت ديندار” هستند با اين حال يك‌سوم پاسخ‌گويان گفته‌اند كه قبل از جشن تولد 18سالگي‌شان براي اولين بار سكس را تجربه كرده‌اند و نيمي از همين گروه گفته‌اند كه قبل از 15سالگي سكس را تجربه كرده‌اند.25درصد افراد هم گفته‌اند كه تجربه‌ي سكس با افراد مختلف را دارند.40درصد از جوانان نيز ازدواج موقت را يك “جهت‌گيري صحيح” در مسأله‌ي سكس دانسته‌اند.

از ديگر نتايج اين تحقيق آن است كه بسياري از جوانان ايراني نمي‌دانند چگونه بايد خود و شريك جنسي‌شان را در مقابل بيماري‌هاي مقاربتي محافظت كنند. بيش از نيمي از پاسخ‌گويان گفته‌اند تا به حال در عمرشان كاندوم نديده‌اند. تنها 17درصد از افراد مي‌دانند كه ضريب حاملگي در چه زماني بيش از هر وقت ديگري است.37درصد هم گمان مي‌كنند كه بيماري ايدز قابل درمان است. اين ارقام زنگ خطر را به صدا در مي‌آورد به‌خصوص براي كشوري كه بر اساس گزارش وزارت بهداشت و درمان آن 10درصد از بيماري‌هاي جنسي متعلق به نوجوانان است. ايدز كه پيش از اين تنها مشكل افراد معتاد محسوب مي‌شد اكنون در يك‌سوم از موارد به‌وسيله‌ي رابطه‌ي جنسي منتقل مي‌شود و اين آمار هم‌چنان رو به افزايش است.

حميدرضا شيرمحمدي، روان پزشك، معتقد است: “وجود نداشتن توضيحات كافي در مورد سكس در جامعه‌ي بسته‌ي ايران موجب اين امر شده است.” او ساير كارهاي حرفه‌اي خود در كسوت يك پزشك را كنار گذاشته و خود را وقف مسأله‌س آزادي جنسي مردم كشورش كرده است. او در كتابي به تشريح اختلالات جنسي پرداخته است. او معتقد است: “سيستم، اطلاعاتي كه جوانان در مورد سكس نياز دارند را به آن‌ها نمي‌دهد بلكه به جاي آن مغز آن‌ها را با دانستني‌هاي غيركاربردي پر مي‌كند.” تمام توضيحات سيستم آموزشي ايران در مورد سكس تنها 2 صفحه مطلب در كتاب زيست‌شناسي سال اول دبيرستان است. شيرمحمدي معتقد است كتاب 100صفحه‌اي او بايد به عنوان متن درسي در مدارس مورد استفاده قرار بگيرد.

درخواست او براي كسب مجوز انتشار كتاب كوچكي در مورد مسائل سكس به‌تازگي ازجانب وزارت ارشاد رد شده است. گرچه نسخه‌ي كپي‌شده‌ي آن به وسيله‌ي آگهي روزنامه‌اي به فروش مي‌رسد. او پيش‌تر 2000نسخه از اين كتاب را به مناطق مختلف كشور فرستاده است. او از طريق وب‌سايتش  اما موفقيت بيشتري كسب كرده است. او در اين سايت به سؤالات جنسي كاربران پاسخ مي‌دهد. جالب آن كه شيرمحمدي يك انسان ديندار است. او مي‌گويد در اسلام سلامت روح و جسم در اولويت است: “در كتب اسلامي به‌صراحت در مورد سكس صحبت شده است. پيامبر (ص) با اين مسأله كه مردم سؤالات زندگي عشقي خود را با او درميان مي‌گذاشتند مخالفت نمي‌كرد. برخي قواعد سنتي كه ايراني‌ها آن را به‌اشتباه اسلامي مي‌پندارند زندگي را سخت كرده است. مثلاً در كجاي قرآن نوشته است كه تنها زن‌هاي جوان مي‌توانند براي ازدواج مناسب باشند؟ برعكس تنها يكي از زنان پيامبر در زمان عروسي جوان بوده كه البته محبوب‌ترين همسر پيامبر هم نبوده است.”

ايران كشور عجايب است. در حالي كه در پارك‌ها پاسداران سنت‌ها در قفاي دختران و پسران دلداده هستند، كساني كه تغيير جنسيت مي‌دهند، به فتواي آقاي خميني به عنوان بيماران محتاج درمان در نظر گرفته مي‌شوند و عمل تغيير جنسيت، در صورت وجود گواهي بيماري با كمك‌هزينه‌ي سخاوتمندانه دولت صورت مي‌پذيرد.
در همان جمهوري اسلامي كه زن مرتكب زنا مورد تعقيب قضايي قرار مي‌گيرد، سرمايه‌ي فراواني صرف تحقيق در مورد شيوه‌ي تكثير سلول‌هاي پايه‌ي جنيني مي‌شود تا به زنان نابارور توسط لقاح مصنوعي كمك شود.

فريده 23ساله مي‌گويد: “هر كه مي‌خواهد در ايران سعادتمند زندگي كند بايد با سنت‌ها كنار بيايد.” او كه يك سال است با دوستش مهدي با هم زندگي مي‌كنند، 3ماه پيش به توصيه‌ي والدين‌شان صيغه‌ي عقد موقت خوانده و از آن تاريخ در زيرزمين خانه‌ي مادري فريده زندگي مي‌كنند. فريده كه دانشجوي معماري است مي‌گويد: “بدون صيغه امكان زندگي مشترك قبل از ازدواج وجود ندارد.” او مي‌افزايد: “هرگز پدران و مادران ما اجازه نداشتند كارهايي را تجربه كنند كه من و مهدي امكان تجربه‌ي آن را يافته‌ايم.” او براي آشنا شدن با يك پسر تمام عصر با بقيه‌ي دوستانش در بلوار ايران زمين، معروف‌ترين محل عشق اتومبيلي در تهران، گاز داده و سپربه‌سپر پسرها رانده‌اند تا بالاخره فريده شماره موبايل‌اش را به فرد غريبه‌اي به نام مهدي، كه او هم با جيپ نقره‌اي‌اش دنبال دوست مي‌گشت، داد. پدر و مادر فريده اجازه‌ي اين كار را نداشتند. تنها يك هفته پس از آشنايي، فريده اجازه داد كه مهدي او را ببوسد، كاري كه مادر او هرگز اجازه‌ي انجام‌اش را نداشت. آن دو با ودكا مست كردند. فريده خيلي پيش از عقد موقت پيش چشمان مهدي لباس‌هايش را از تن درآورد و آن دو همديگر را نوازش كردند، كاري كه والدين آن‌ها به‌هيچ‌وجه امكان آن را نيافته‌اند. فريده شب‌هاي زيادي را مخفيانه در ويلاي شمالي خانواده‌ي مهدي، در اتاقي با يك تخت دوطبقه به سر برده است. اين‌ها همه اسرار فريده و مهدي است.

خانواده‌ي آن‌ها اما براي ازدواج نياز به يك سناريوي از پيش تعيين‌شده دارند. اين داستان اين‌طور ساخته مي‌شود: مهدي مدير ارشد شركت ساختماني پدرش عاشق حسابدار زيباي شركت، فريده، كه فقط به همين منظور مخفيانه در شركت به كار گرفته شده است، مي‌شود. آن‌گونه كه سنت حكم مي‌كند اين جوان عاشق مستقيماً نزد معشوق نمي‌رود بلكه به پدر خودش مي‌گويد: “پدر من از اين كارمند جديد تو خيلي خوش‌ام آمده است. در مورد من با خانواده‌ي او صحبت كن.” پدر و مادر مهدي خوشحال مي‌شوند كه او بالاخره در سن 26سالگي به ازدواج فكر مي‌كند.

خانواده‌ي فريده هم از وصلت با پسر يك مهندس خوشحال‌اند. مادر فريده براي اينكه مطمئن شود دخترش را به دست خوب كسي مي‌سپارد، او و مهدي را جداگانه نزد روانكاو مي‌فرستد تا بفهمد آيا آن‌ها واقعاً مناسب هم هستند يا نه. در شمال شهر تهران به‌ندرت يك زوج عاشق به چنين تست صلاحيتي فرستاده مي‌شوند. پس از چندين جلسه دكتر به اين نتيجه مي‌رسد كه آن دو مناسب يكديگر هستند. والدين قرار عروسي را مي‌گذارند اما از آن‌جا كه هر دو خانواده بسيار مقيد به دستورات ديني هستند، و از سويي مي‌خواهند كه بچه‌ها قبل از ازدواج زندگي مشترك را اندكي تجربه كنند، عاقدي را دعوت مي‌كنند تا اين دو را به مدت 6ماه به عقد موقت هم درآورد. آن دو هنوز هم ترجيح داده‌اند كه با هم نخوابند. فريده مي‌گويد: “در اين صورت اگر از هم جدا شويم من هنوز همان‌طور هستم كه قبلاً بودم.”

مترجم: رضا شوقي

منبع ايران نيوك

تازه ترین مطالب یک فراکاو در ایمیل شما!

درباره ی sardabir

همچنین ببینید

مراسم زار در جنوب ایران

زار ؛ از بادهایی که سیاه‌پوستان را روانی می‌کند، چه می دانید؟ {به همراه کلیپ}

ارواح و به خصوص “ارواح خبیث” همچون تارهايی نامریی زندگی سیاهان و ساحل‌نشینان حاشیه خلیج ...

14 دیدگاه

 1. سلام لطفا با من تماس بگير 09122000533

 2. با سلام به شما آقاي حسيني

  بلاخره نگفتيد چرا تماس!

 3. بنام خداسلام من دانشجوی مهندسی الکترونیک هستم ونیازشدیدبه ازدواج موقت بایک خانوم مهربون ورازنگه دار میتونید بهم اعتمادکنیدایمیل من s.mooz@yahoo.com

 4. من دانشجوي رشته الكترونيك هستم و خواهان آشنايي با يك خانم خوب هستم. شماره تماس:09159224920

 5. اینکار شما شجاعانه است و بایستی با برنامه ریزی منظم ادامه یابد تا از فساد بیشتر در جامعه جلو گیری شود.با احترام

 6. سلام من میخواهم با زنی حدود 30 تا 50 ساله ازدواج موقت کنم
  halemah_2006@yahoo.com

 7. salam khanomi ziba jehate ezdevaje movaghat mikhaham

 8. سلام
  خدا را شکر که به انسان نعمت عقل بخشید تا از گمراهی بیرون آید و آگاه شود.
  جای بسی تأسف است که در ایران حصار کشیده شده ما، همه اینگونه می پندارند که راه درست را فقط آنها دارند، ادعا حاکمیت در زمین می کنند خود را رهبر می دانند و … .
  از سخنان مضحکی که در جامعه ایران رواج دارد مسأله صیغه موقت است که هر انسان عاقلی به عمق جاهلی در مورد آن پی می برد، چه تفاوتی بین زنا و صیغه موقت! صیغه موقت یک ساعته با زنای یک ساعته تفاوتش در چیست؟ برخی واژگان را تغییر می دهند تا راه خود را از این میان باز کنند.
  شیوخ گرامی هم که این را راهی برای ارضای شهوانی خود می دانند در شیوع آن از هیچ کاری دست باز نمی دارند.
  ایران اکنون کاواره ی کشورهای عراق و افغانستان شده است که مردانشان به ایران سفر کنند و تا می توانند از دختران معصوم ایران بهره برند و شیوخ متحجر و متعصب بی هیچ چشم داشتی این کار را امری دینی جلوه دهند.
  ضمن اینکه متن بالا دچار اشکال است از نظر تاریخی!

 9. نمی دونم سایت جدید حمید توکلی رو دیدی یا نه
  rabeteh.wordpress.com

 10. من مجرد هستم و خواهان ازدواج موقت با يك زن خوب لطفاً زنگ بزنيد مهريه هم ميدم و فقط ميخوام به صورت تلفني رابطه داشته باشم.
  lمدیر وبلاگ:
  دوست عزیز اینجا برای دوستیابی از این قبیل نیست!! دیدگاه شما اصلاح گردید…

 11. من ی همسرموقت تقریبازیباومومن درحدتلفن وپیام ازتهران میخوام

 12. نویـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــد

  هـــــــــــــــــــــــــــــي
  گیر میدین به کارهائی که نباید از پرده برون شود
  آن وقت
  آن میشود
  که نباید بشود
  هرکاری که ” زور ” در آن باشد
  گندش در می آید
  عین حجاب
  سوژه برای خبر ندارید
  مسائل خصوصی را
  هویدا نکنید
  ” زور ” + ” عیان کردن ”
  2 اشتباهیه که
  چه در جامعه
  چه در خانواده
  مشـــــــــــــــــــــــــکل آفرین خطرناکی است
  تا حالا متوجه نشدید؟
  از زور های گفته شده
  در همه جا
  و نتایجش
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!